Dr Karol Nawrocki: "Transport morski jest gwarantem suwerenności energetycznej Polski"
- Będę zawsze mówił waszym głosem (...) Polska musi być silna i się rozwijać - mówił dr Karol Nawrocki, kandydat na urząd Prezydenta RP podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska, z którymi spotkał się w Sali Teatralnej w gdańskim Domu Technika.
biznes marynarka wojenna opinie i komentarze polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości17 grudnia 2024 | 08:14 | Źródło: Gazeta Morska | Drukuj
fot. Karol Nawrocki
- Morze Bałtyckie jest skarbem Polski (...) jest źródłem życia rybaków marynarzy, ludzi z Trójmiasta i całego Wybrzeża - mówił dr Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami, zwracając uwagę na istotę rozwoju gospodarki morskiej.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał, że "transport morski jest gwarantem suwerenności energetycznej Polski".
- Bałtyk odpowiednio wykorzystany gwarantuje stabilność, gwarantuje rozwój państwa, również ten finansowy - mówił Karol Nawrocki, przypominając, że rocznie do budżetu państwa trafia niemal 60 miliardów złotych z działalności portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
W wypełnionej po brzegi Sali Teatralnej w Domu Technika w Gdańsku rozmowa z mieszkańcami Pomorza skupiła się głównie na działalności portów, stoczni i pamięci historycznej.
- Wszystkie rozbudowy portów, inwestycje w gospodarkę morską będą miały moją aprobatę. Polska musi wykorzystać swój potencjał, to co daje jej Morze Bałtyckie - dodał dr Karol Nawrocki.
zobacz też
Kandydat na prezydenta wspomniał również o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, projekcie, który "jest sprawą polską".
Należy przypomnieć, że w ramach CPK na Pomorzu realizowana byłaby szprycha nr 1. W jej skład wchodziłyby modernizowane linie kolejowe 201 (Bydgoszcz-Gdynia) i 202 (Trójmiasto-Słupsk) jak również zupełnie nowa linia wchodząca w skład przedsięwzięcia „Centralna Magistrala Kolejowa - Północ” docelowo łącząca węzeł CPK z węzłem Trójmiasto.
Mówiąc o rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego oraz portowego, dr Karol Nawrocki zwrócił uwagę, a wręcz złożył deklarację o tym, że jako Prezydent RP zrobi wszystko, aby przywrócić "prawdziwą wartość polskiej banderze", której projekt ustawy jest znany, ale który to wymaga stanowczych działań i wsparcia każdej ze stron.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił też o Marynarce Wojennej RP. Przyznał, że przemysł zbrojeniowy i stoczniowy powinien się stale rozwijać, a nakłady na MW powinny rosnąć rokrocznie. Kilka zdań komentarza Karol Nawrocki poświęcił również program "Miecznik" oraz "Orka". Kandydat na prezydenta powiedział, że jako prezydent, a więc jako zwierzchnik Sił Zbrojnych RP będzie wspierał wszelkie inwestycje związane z rozwojem Wojska Polskiego, wprowadzaniem nowych technologii, rozbudowie floty Marynarki Wojennej, czy innym inwestycjom, które służyć będą interesom Państwa Polskiego.
- Jeśli chcemy być pełnoprawnym członkiem NATO, państwem, z którym się w Sojuszu liczą, to musimy mieć sprawną marynarkę wojenną. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie liczące się państwa NATO mają silną flotę. A nam nasza marynarka jest również potrzebna, aby zabezpieczyć szlaki komunikacyjne na Bałtyku, przez które w razie potrzeby otrzymamy pomoc sojuszników w razie zagrożenia naszych granic przez agresję choćby ze strony Rosji - mówił prezes IPN.
- Droga morska to najpewniejsza droga, którą mogą przybyć amerykańskie dywizje i ich czołgi. Pamiętajmy też, że okręty zawsze tworzą zespół zdolny do oddziaływania na to, co się dzieje nad lądem. Taka silna Marynarka Wojenna jest w stanie objąć nasze wybrzeże parasolem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. A konflikt na Ukrainie pokazał, że takie zagrożenie jest bardzo poważne i destrukcyjne dla państwa i życia obywateli - dodał Karol Nawrocki.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
Polenergia: Morskie farmy wiatrowe kolejnym krokiem w kierunku bezemisyjnej przyszłości
Port Gdańsk z silnym otwarciem roku. Dynamiczny wzrost przeładunków kontenerów i surowców
Urząd Morski zamówił w stoczni „Wulkan" stawiacz pław za ponad 30 mln zł
Chińskie firmy obecne w ponad jednej trzeciej wszystkich portów afrykańskich
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
MSC Elisabetta zawinęła do Baltic Hub. Nowoczesny gigant kontenerowy w Gdańsku
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Coraz więcej uszkodzonych aut używanych trafia do Polski. Import samochodów osiąga rekordowy poziom
W szczecińskim porcie powstanie multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy za 35 mln zł
REKLAMA