Dr Karol Nawrocki: "Transport morski jest gwarantem suwerenności energetycznej Polski"
- Będę zawsze mówił waszym głosem (...) Polska musi być silna i się rozwijać - mówił dr Karol Nawrocki, kandydat na urząd Prezydenta RP podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska, z którymi spotkał się w Sali Teatralnej w gdańskim Domu Technika.
biznes marynarka wojenna opinie i komentarze polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości17 grudnia 2024 | 08:14 | Źródło: Gazeta Morska | Drukuj
fot. Karol Nawrocki
- Morze Bałtyckie jest skarbem Polski (...) jest źródłem życia rybaków marynarzy, ludzi z Trójmiasta i całego Wybrzeża - mówił dr Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami, zwracając uwagę na istotę rozwoju gospodarki morskiej.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał, że "transport morski jest gwarantem suwerenności energetycznej Polski".
- Bałtyk odpowiednio wykorzystany gwarantuje stabilność, gwarantuje rozwój państwa, również ten finansowy - mówił Karol Nawrocki, przypominając, że rocznie do budżetu państwa trafia niemal 60 miliardów złotych z działalności portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
W wypełnionej po brzegi Sali Teatralnej w Domu Technika w Gdańsku rozmowa z mieszkańcami Pomorza skupiła się głównie na działalności portów, stoczni i pamięci historycznej.
- Wszystkie rozbudowy portów, inwestycje w gospodarkę morską będą miały moją aprobatę. Polska musi wykorzystać swój potencjał, to co daje jej Morze Bałtyckie - dodał dr Karol Nawrocki.
zobacz też
Kandydat na prezydenta wspomniał również o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, projekcie, który "jest sprawą polską".
Należy przypomnieć, że w ramach CPK na Pomorzu realizowana byłaby szprycha nr 1. W jej skład wchodziłyby modernizowane linie kolejowe 201 (Bydgoszcz-Gdynia) i 202 (Trójmiasto-Słupsk) jak również zupełnie nowa linia wchodząca w skład przedsięwzięcia „Centralna Magistrala Kolejowa - Północ” docelowo łącząca węzeł CPK z węzłem Trójmiasto.
Mówiąc o rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego oraz portowego, dr Karol Nawrocki zwrócił uwagę, a wręcz złożył deklarację o tym, że jako Prezydent RP zrobi wszystko, aby przywrócić "prawdziwą wartość polskiej banderze", której projekt ustawy jest znany, ale który to wymaga stanowczych działań i wsparcia każdej ze stron.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił też o Marynarce Wojennej RP. Przyznał, że przemysł zbrojeniowy i stoczniowy powinien się stale rozwijać, a nakłady na MW powinny rosnąć rokrocznie. Kilka zdań komentarza Karol Nawrocki poświęcił również program "Miecznik" oraz "Orka". Kandydat na prezydenta powiedział, że jako prezydent, a więc jako zwierzchnik Sił Zbrojnych RP będzie wspierał wszelkie inwestycje związane z rozwojem Wojska Polskiego, wprowadzaniem nowych technologii, rozbudowie floty Marynarki Wojennej, czy innym inwestycjom, które służyć będą interesom Państwa Polskiego.
- Jeśli chcemy być pełnoprawnym członkiem NATO, państwem, z którym się w Sojuszu liczą, to musimy mieć sprawną marynarkę wojenną. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie liczące się państwa NATO mają silną flotę. A nam nasza marynarka jest również potrzebna, aby zabezpieczyć szlaki komunikacyjne na Bałtyku, przez które w razie potrzeby otrzymamy pomoc sojuszników w razie zagrożenia naszych granic przez agresję choćby ze strony Rosji - mówił prezes IPN.
- Droga morska to najpewniejsza droga, którą mogą przybyć amerykańskie dywizje i ich czołgi. Pamiętajmy też, że okręty zawsze tworzą zespół zdolny do oddziaływania na to, co się dzieje nad lądem. Taka silna Marynarka Wojenna jest w stanie objąć nasze wybrzeże parasolem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. A konflikt na Ukrainie pokazał, że takie zagrożenie jest bardzo poważne i destrukcyjne dla państwa i życia obywateli - dodał Karol Nawrocki.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Westinghouse z kontraktem od NASA-DOE dotyczącym rozwoju mikroreaktora kosmicznego
Podsumowanie 2024 roku PGE Baltica. Czy był to udany rok?
Aramco jako lider innowacji i lokalizacji. Gigant w drodze do rewolucji przemysłowej w regionie
"Wieloryb" z Zatoki Meksykańskiej. Shell otwiera nowy rozdział w eksploatacji głębinowej
Powstaje Polski Zielony Fundusz dla inwestycji w transformację energetyczną
Minimalna krajowa w 2025 roku. Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile teraz zarobisz
Sztuczna inteligencja w pracy? 44 proc. kobiet w biznesie chce korzystać z AI
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji po raz pierwszy od trzech miesięcy
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
REKLAMA
REKLAMA