ORP Czajka: Szósty niszczyciel min typu Kormoran II powstaje w Gdańsku

16 grudnia w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość położenia stępki pod szósty niszczyciel min projektu 258 typu Kormoran II. Jednostka, która otrzyma nazwę ORP Czajka i numer burtowy 606, będzie ostatnim z trzech okrętów przeznaczonych dla 12. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

ważne marynarka wojenna przemysł stoczniowy przemysł zbrojeniowy trójmiasto

16 grudnia 2024   |   18:02   |   Źródło: Marynarka Wojenna RP / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Marynarka Wojenna RP

fot. Marynarka Wojenna RP

Położenie stępki pod okręt projektu B258/6, budowany dla Marynarki Wojennej, stanowi kluczowy etap budowy, symbolizujący zakończenie prefabrykacji wstępnej kadłuba i początek montażu poszczególnych elementów jednostki w jedną całość. W przeciwieństwie do symbolicznego palenia blach, które zainaugurowało budowę 15 października bieżącego roku, dzień położenia stępki ma szczególne znaczenie zarówno dla towarzystw klasyfikacyjnych, jak i dla Marynarki Wojennej RP.

- Przyszły ORP Czajka to ostatni z serii sześciu budowanych okrętów walki minowej. Ta uroczystość to kolejny krok ku końcowi budowy wielozadaniowych platform OPM, platform załogowych w postaci kompletnych i komplementarnych okrętów, jak również kolejnych 6 autonomicznych pojazdów podwodnych (APP). Jesteśmy niezmiernie zadowoleni ze zdolności jakie dostarczyły nam, zarówno okręty, jak i APP powiedział kadm. Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak przyznał kadm. Piotr Sikora, dwa z trzech filarów nowoczesnej OPM są na ukończeniu.

- Przed nami ostatni filar, a więc autonomiczne platformy nawodne (APN) i on będzie w najbliższym czasie stanowił nasz priorytet. Niemniej nie zapominamy o podtrzymaniu i budowaniu nowych zdolności do trałowania - podkreślił kadm. Piotr Sikora.

Niszczyciele min typu Kormoran II zostały zaprojektowane do realizacji zadań związanych z poszukiwaniem, identyfikacją i neutralizacją min morskich, prowadzeniem rozpoznania torów wodnych, eskortowaniem jednostek przez akweny zagrożone minami, stawianiem min oraz zdalnym sterowaniem platformami przeciwminowymi. Okręty te mogą działać zarówno w polskiej strefie ekonomicznej, jak i w ramach misji międzynarodowych na Morzu Bałtyckim i poza nim, wspierając zespoły okrętów NATO, UE oraz wielonarodowe siły koalicyjne.

Wraz z prototypowym ORP "Kormoran" (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP "Albatros" (602) i ORP "Mewa" (603), które służą w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty z tej serii będą wzmacniały system obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej. Docelowo wszystkie 6 jednostek projektu 258 typu Kormoran II znajdzie się w składzie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak przypomina 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, nazwy nowych jednostek pływających - OORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka - odnoszą się do pierwszych okrętów, które w latach 30-ych XX wieku tworzyły dywizjon minowców i zapisały chlubną kartę podczas walk w obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku. Co istotne, były pierwszymi okrętami zaprojektowanymi przez polskich inżynierów i zwodowanymi w polskiej stoczni, zapoczątkowując historię współczesnego budownictwa okrętowego w Polsce.

Budowę ORP "Jaskółka" (604) uroczyście rozpoczęto 28 marca 2023 roku tzw. paleniem blach, a etap prefabrykacji wstępnej kadłuba zakończono położeniem stępki w dniu 25 lipca 2023 roku. Z kolei 26 czerwca 2024 roku nastąpiło uroczyste wodowanie i chrzest jednostki.

Kolejny, piąty okręt z serii - przyszły ORP "Rybitwa" (605) - jest również w procesie budowy, którą rozpoczęto paleniem blach 19 stycznia br., natomiast stępkę położono 20 marca br. i od tego dnia trwa proces montażu poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość.

Przyszły ORP "Czajka" (nr burt. 606) będzie już czwartą w historii polskiej Marynarki Wojennej jednostką noszącą to imię. Pierwszy był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931. Wejście kolejnej jednostki do linii to data 10 lutego 1936 roku. Był to jeden z serii sześciu polskich trałowców redowych typu Jaskółka z okresu międzywojennego i II wojny światowej, potocznie nazywane "ptaszkami". Trzeci okręt noszący imię "Czajka" to już lata 60-te, a konkretnie 23 czerwca 1967 roku, gdy wszedł do służby jako jeden z dwunastu trałowców bazowych projektu 206F. W późniejszych latach okręt został głęboko zmodernizowany do klasy niszczyciela min proj. 206FM. Został wycofany ze służby 8 grudnia 2021 roku i bezpośrednio zastąpiony w 13 Dywizjonie Trałowców przez nowoczesne niszczyciele min projektu 258 typu Kormoran II.

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz