Grupa Przemysłowa Baltic i stocznia stawiają na morską energetykę wiatrową
Konsorcjum Grupy Przemysłowej Baltic i stoczni CRIST z Gdyni ma oferować m.in. nowoczesne, w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Oferata ma być szersza.
gospodarka morska offshore trójmiasto wiadomości13 sierpnia 2024 | 19:51 | Źródło: Grupa Przemysłowa Baltic | Gazeta Morska | Drukuj
Grupa Przemysłowa Baltic i stocznia CRIST / fot. materiały prasowe | Gazeta Morska
Umowa o współpracy pomiędzy Grupą Przemysłową Baltic (GPB) a CRIST pozwoli na połączenie kompetencji, zasobów i doświadczeń obu partnerów. Do zadań powstającego konsorcjum należeć będzie wspólne rozwijanie i wprowadzanie na rynek zaawansowanych technologicznie produktów na potrzeby obsługi MEW, przemysłu offshore i przemysłu stoczniowego. Firmy chcą m.in. razem opracować i wprowadzić na rynek podstację transformatorową dla morskich farm wiatrowych, oferując w pełni wyposażone i gotowe do użytku produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości.
Strony podkreślają, że konsorcjum będzie operować na zasadach partnerskiej współpracy, dążąc do jak największego zaangażowania w realizację polskich projektów MEW. To ma się przyczynić do wzmocnienia polskiej gospodarki.
- Morska energetyka wiatrowa to jeden z filarów działalności Grupy Przemysłowej Baltic. Dążymy do poszerzenia bazy klientów, którym chcemy oferować nowe, bardziej kompleksowe produkty i usługi. Wierzymy, że połączenie sił z tak doświadczonym partnerem jak CRIST pozwoli na wzmocnienia naszych kompetencji i pozycji rynkowej oraz pomoże awansować w łańcuchu wartości polskich i międzynarodowych projektów przemysłowych i energetycznych – mówi Adam Kowalski, Prezes Zarządu Grupy Przemysłowej Baltic. - Wraz z naszymi partnerami jesteśmy otwarci na współpracę z innymi polskimi podmiotami dysponującymi niezbędnymi kompetencjami i potencjałem produkcyjnym, bo wierzymy, że na takiej pogłębionej współpracy mogą skorzystać nie tylko nasze firmy, ale też cała polska gospodarka.
Grupę Przemysłową Baltic oraz stocznię CRIST łączy unikatowe doświadczenie w realizacji projektów dla branży stoczniowej i offshore.
- Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski jest ambitny program budowy morskich farm wiatrowych. To ogromna szansa dla polskich firm, aby zbudować w tym obszarze kompetencje i wzmocnić swoją innowacyjność – deklaruje Irenusz Ćwirko, Prezes Zarządu CRIST. - Wspólnie z Grupą Przemysłową Baltic chcemy pokazać, że krajowy przemysł potrafi współpracować i ma niezbędne potencjał i wiedzę, aby w znaczący sposób włączyć się w realizację trwających i planowanych inwestycji w MEW.
Grupa Przemysłowa Baltic
W skład GBP wchodzą spółki:
- Baltic Operator,
- dawna Stocznia Gdańska,
- Energomontaż-Północ Gdynia.
Ich podstawową działalnością jest produkcja konstrukcji stalowych dla polskich i zagranicznych klientów w zakresie energetyki wiatrowej, projektów offshore i onshore oraz przemysłu stoczniowego.
Stocznia CRIST w Gdyni
Stocznia CRIST specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore, inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej. CRIST może się poszczycić, że jest jedyną stocznią w Europie, która zbudowała już 3 jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Grupa CRIST aktywnie uczestniczy w największych projektach infrastrukturalnych oraz energetycznych w Europie.
Między innymi bierze udział w budowie największego, podwodnego tunelu, który połączy Danię z Niemcami. Połączenie będzie składać się z autostrady oraz linii kolejowej, obejmując 18-kilometrowy tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Paula Milewicz
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Nowy inwestor w szczecińskim Porcie. Powstanie nowy uniwersalny terminal przeładunkowy
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Przemysł morski mobilizuje się do wdrożenia czystych paliw. Dekada przełomu dla czystej żeglugi
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka: "Podpisaliśmy kolejne umowy na terminal kontenerowy w Świnoujściu"
Pierwsze rozładowanie przy nowym nabrzeżu w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Nowy Morski Terminal Przeładunkowy już gotowy
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Maersk przekształca magazyn w Chennai w obiekt zarządzany wyłącznie przez kobiety
REKLAMA