Prezydent Słowacji Peter Pellegrini: Inicjatywa Trójmorza jest dziełem prezydenta Andrzeja Dudy

- Inicjatywa Trójmorza jest dziełem prezydenta Andrzeja Dudy; dzięki niej zaczęliśmy myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe - powiedział we wtorek prezydent Słowacji Peter Pellegrini.

gospodarka morska na świecie polityka wiadomości

01 kwietnia 2025   |   21:58   |   Źródło: PAP / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Łukasz Błasikiewicz / KPRP

fot. Łukasz Błasikiewicz / KPRP

Peter Pellegrini na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą w Szczyrbskim Jeziorze w słowackich Tatrach, podziękował polskiemu prezydentowi za jego wkład w rozwój relacji między Polską i Słowacją.

Zdaniem Petera Pellegriniego, ważnym działaniem prezydenta Polski na arenie międzynarodowej jest wspieranie Inicjatywy Trójmorza.

- Dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy - Inicjatywie Trójmorza, zdaliśmy sobie sprawę, że poza koncentracją na współpracy między zachodem i wschodem, trzeba myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe - stwierdził Prezydent Słowacji.

Peter Pellegrini poinformował także o otrzymaniu listu od Andrzeja Dudy, w którym polski prezydent podkreślał znaczenie podnoszenia wydatków na obronność.

- Słowacja jest gotowa rozmawiać na temat wzrostu środków na obronność, a także tempie tego wzrostu. Oczywiście nie możemy porównywać się do Polski, która wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, ale Słowacja odrobiła swoje zadanie domowe, w postaci 2 proc. wydatków - zauważył Peter Pellegrini.

Prezydent Słowacji podkreślił, że oba kraje mają wspólne zdanie na temat wojny na Ukrainie i znaczenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

- Myślę, że w temacie wojny na Ukrainie mamy zgodę, że należy szukać długotrwałego rozwiązania - powiedział.

Przekonywał, że USA pozostają gwarantem bezpieczeństwa Polski i Słowacji.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz