Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Gaz-System podpisał umowę z generalnym wykonawcą części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej - podała w czwartek spółka. Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz budowę części morskiej programu.
biznes energetyka gospodarka morska porty trójmiasto wiadomości03 kwietnia 2025 | 14:58 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Gaz-System
2 kwietnia br. Gaz-System podpisał umowę z konsorcjum, w składzie: GAP Insaat Yatirim ve Dis Ticaret A.S. jako lider, Unitek Insaat Sanayi ve Ticaret A.S. oraz Fabe Polska sp. z o.o., generalnym wykonawcą części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej" - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka prasowa spółki Iwona Dominiak.
Przedstawicielka Gaz-Systemu wyjaśniła, że konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz budowę części morskiej Programu FSRU.
- Działania te obejmują powstanie nabrzeża postojowo - cumowniczego wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej, a także budowę gazociągu podmorskiego, który połączy Terminal z krajowym systemem przesyłowym – podała Iwona Dominiak.
Cytowany w informacji prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc podkreślił, że Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej.
- Terminal FSRU o przepustowości 6,1 mld m sześc. rocznie, pokryje około 30 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz, zwiększając bezpieczeństwo dostaw tego źródła energii dla Polski i państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – wskazał.
W komunikacie podkreślono, że umowa z konsorcjum została podpisana w formule, która pozwala na "kompleksowy model realizacji projektów inwestycyjnych, obejmujący pełen zakres usług od projektowania, przez budowę, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych aż po uruchomienie terminala".
Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od brzegu morza. Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego magazynowania gazu (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy. W tej postaci gaz będzie następnie przesyłany, poprzez gazociąg podmorski, do krajowej sieci przesyłowej.
Budowa nabrzeża w Zatoce Gdańskiej ma rozpocząć się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich, które zaplanowano na drugą połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to I kwartał 2028 roku.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce; jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polska buduje fundamenty europejskiego offshore. Baltic Towers startuje z produkcją
Wysokie zyski Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2025 roku
Solidne wyniki i nowa segmentacja działalności. Grupa Energa podsumowuje pierwszy kwartał 2025 roku
Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Orlen wzmacnia pozycję w Europie Północnej
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
REKLAMA