Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Władze Chin prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania służące przejęciu kontroli nad portami morskimi w byłych portugalskich koloniach. Miałyby one służyć ChRL do celów wojskowych - poinformował w środę lizboński dziennik "Publico".
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie wiadomości03 kwietnia 2025 | 13:21 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. U.S. Navy
Według portugalskiej gazety, która prześledziła szereg działań społecznych i gospodarczych Chin w byłych portugalskich koloniach w Afryce, wejście do portów służyłoby zwiększeniu obecności chińskiej marynarki wojennej na wodach Oceanu Atlantyckiego.
- Porty w Luandzie, stolicy Angoli oraz w mieście Bata, w Gwinei Równikowej, znajdują się wśród potencjalnych baz morskich Chin - napisał dziennik "Publico", przypominając, że w ostatniej dekadzie uwagę Pekinu przyciągały szczególnie porty wschodniego wybrzeża Afryki, m.in. w Dżibuti.
Gazeta, powołująca się na politologów z Centrum Studiów Międzynarodowych lizbońskiego uniwersytetu ISCTE, wskazała na prowadzone w ostatnich miesiącach w kilku angolskich portach przez Chiny duże akcje o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, a także ćwiczenia wojskowe.
Według "Publico" innymi portami w Angoli, poza Luandą, w których mogłyby powstać przyszłe bazy wojskowe Chin są Kabinda, Lobito oraz Mocamedes. Gazeta przypomniała, że w ostatnich latach w portach tych gościły okręty chińskiej marynarki wojennej lub prowadzone były z udziałem tych jednostek ćwiczenia u brzegów Angoli.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
Pierwsze seryjne Borsuki zakontraktowane
REKLAMA