Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore

Ponad 80 firm wzięło udział w Dniu Dostawcy, zorganizowanym przez Equinor i Polenergię, które realizują wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. Wydarzenie odbyło się 2 kwietnia 2025 roku w Gdańsku i było okazją do omówienia kluczowych aspektów współpracy.

biznes gospodarka morska offshore wiadomości

03 kwietnia 2025   |   12:42   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Bałtyk123

fot. Bałtyk123

Spotkanie było skierowane do firm, które chcą zostać partnerem projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 w zakresie usług serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych. Podczas Dnia Dostawcy Equinor, jako współwykonawca projektu odpowiedzialny za funkcjonowanie bazy operacyjnej w Łebie, aktywnie poszukiwał przedsiębiorstw do bezpośredniej współpracy przy obsłudze i serwisowaniu farm wiatrowych. 

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele firm oferujących usługi w zakresie infrastruktury elektrycznej, serwisu infrastruktury towarzyszącej, utrzymania morskich kabli, a także specjalistycznych usług BHP, szkoleń, monitoringu i inspekcji oraz rozwiązań IT/TelCom.

– Cieszymy się z licznej reprezentacji zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorstw, które wzięły udział w Dniu Dostawcy. To kolejne spotkanie z cyklu, które potwierdza rosnące zainteresowanie firm udziałem w rozwoju morskich farm wiatrowych i stanowi realną szansę, by włączyć się do łańcucha dostaw kluczowych projektów offshore w Polscemówi Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor Polska.

Podczas spotkania przedstawiono szczegóły dotyczące harmonogramu projektów Bałtyk 2 i 3, wymaganych kompetencji, standardów oraz procesów kwalifikacyjnych dla dostawców. Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi infrastruktury, serwisu oraz obsługi morskich farm wiatrowych, co stanowi istotną część rozwoju inwestycji.

– Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to kluczowe inwestycje polskiej transformacji energetycznej. Dlatego podczas spotkań z potencjalnymi dostawcami skupiamy się na omówieniu najbardziej znaczących kwestii związanych z przyłączeniem się do projektów, aby ułatwić firmom wejście na rynek offshore i móc efektywnie współpracować przy realizacji inwestycji – dodaje Krzysztof Wedeł, Zastępca Dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Polenergia.

W dotychczasowych spotkaniach brali udział dostawcy poziomu Tier 1, którzy poszukiwali partnerów do swoich łańcuchów dostaw w ramach projektów Bałtyk 2 i 3. Wówczas poddostawcy spotkali się z firmami Sif Group, Smulders Project Poland i Haarema Marine Contractors, aby omówić współpracę przy produkcji, transporcie i instalacji fundamentów, Seaway7, Jan De Nul i Hellenic Cables, odpowiedzialnymi za dostawę kabli wewnętrznych i eksportowych, a także z dostawcą i wykonawcą generatorów turbin – Siemens Gamesa Renewable Energy oraz Hitachi Energy zajmującym się infrastrukturą systemów elektrycznych obu farm.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz