Elementy przejściowe fundamentów farmy Baltic Power z polskich fabryk na finiszu produkcji

W polskich zakładach firmy Smulders trwają ostatnie prace produkcyjne kluczowych elementów fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To tzw. elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami wiatrowymi. Po zmontowaniu ruszą w drogę do portu przeładunkowego. Już w pierwszym kwartale 2025 roku zostaną zainstalowane na pierwszej farmie offshore wind w polskiej części Bałtyku.

biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości

11 grudnia 2024   |   16:10   |   Źródło: Baltic Power / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

Produkcja konstrukcji stalowych dla elementów przejściowych fundamentów farmy Baltic Power w Niemodlinie / fot. Baltic Power

Produkcja konstrukcji stalowych dla elementów przejściowych fundamentów farmy Baltic Power w Niemodlinie / fot. Baltic Power

Instalacja fundamentów składających się z monopali oraz elementów przejściowych, czyli tzw. TP’s (charakterystyczne, żółte konstrukcje łączące fundamenty i morskie turbiny wiatrowe) rozpocznie morskie prace instalacyjne farmy Baltic Power. Instalacja monopali ruszy w styczniu 2025 roku, a w kolejnym etapie prac zostaną na nie nałożone elementy przejściowe.

- W zakładach w Żarach, Niemodlinie oraz Łęknicy dobiegają końca prace nad konstrukcjami pomocniczymi dla elementów przejściowych, tzw. secondary steel. Tam powstają m.in. platformy serwisowe zewnętrzne, konstrukcje wyposażenia zewnętrznego, elementy cumowania statków serwisowych. Stal użyta do ich produkcji pochodzi z polskich hut - informuje Krzysztof Bukowski, rzecznik prasowy Baltic Power

Jak informuje spółka z Grupy Orlen, produkcja elementów przejściowych była skomplikowanym procesem, wymagającym zastosowania zaawansowanych technologii spawalniczych i obróbki metali. Zostały one pokryte specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, które będą zabezpieczały je przez ok. 30 lat. Całe elementy przejściowe ważą ponad 350 ton i mierzą 20 metrów wysokości.

- Prace nad produkcją fundamentów przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jego utrzymanie jest kluczowe dla projektu, ze względu na okresy rezerwacji specjalistycznych statków do ich instalacji oraz bezpośrednio następujących po nich prac instalacyjnych morskich turbin - dodaje Krzysztof Bukowski, rzecznik prasowy Baltic Power.

Pierwsze elementy monopali, za których produkcję odpowiada firma Steelwind, są już gotowe i cyklicznie transportowane do portu przeładunkowego. Za prace instalacyjne fundamentów na morzu odpowiedzialny jest Van Oord - jedna z najbardziej doświadczonych w tym zakresie firm na świecie, dysponująca flotą specjalistycznych jednostek instalacyjnych.

- W Porcie w Gdyni stacjonuje już dźwig pływający Svanen, z jego pokładu odbędzie się instalacja 78 monopali dla fundamentów turbin i morskich stacji elektroenergetycznych - mówi Krzysztof Bukowski.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, to wspólny projekt Orlenu i Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny w fazie budowy. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, który zakłada, że farma w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego ok. 1,2 GW mocy. 

- MFW Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda. Baltic Power pokryje ok. 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie - informuje spółka Baltic Power.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz