Miecz Wikingów na wodach Sognefjordu. AGH rysuje historię żaglami na fiordach Norwegii
Norwegia, fiordy, żaglowiec i… morski miecz? Brzmi jak mitologiczna opowieść, ale wydarzyło się naprawdę. 4 czerwca 2025 r. szkoleniowy żaglowiec STS „Kapitan Borchardt” na wodach majestatycznego Sognefjordu – największego fiordu Europy – wykreślił na morskiej tafli spektakularny kształt miecza wikingów. Nie, to nie żart. To morski performance z wykorzystaniem GPS – stworzony z pasją, precyzją i inżynierską fantazją.
edukacja inne lifestyle morski na świecie sprzęt i technologie wiadomości żeglarstwo07 czerwca 2025 | 10:58 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. AGH
Za sterami tej niezwykłej akcji – kapitan Anna Kiełbik-Piwońska, główny mechanik Mateusz Nowak oraz załoga złożona z pracowników, studentek, studentów, absolwentów i absolwentek Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. A wszystko w ramach rejsu promującego krakowską uczelnię techniczną na wodach Europy.
Efekt? 3,6 mil morskich długości, 1,06 mili szerokości – i idealnie zachowany kształt nordyckiego oręża, widoczny w danych satelitarnych jak morski podpis polskiej nauki. Żeby powstał, żaglowiec przepłynął ponad 10 mil morskich, manewrując z chirurgiczną wręcz dokładnością. Ślad GPS nie został przerwany ani razu.
Pomysł zrodził się na pokładzie – z inicjatywy uczestników rejsu, którzy zapragnęli zostawić na fiordzie coś więcej niż wspomnienia. Wsparcie kapitanatu i profesjonalna załoga sprawiły, że ta wizja stała się faktem. Teraz „morski rysunek” czeka na potwierdzenie wpisu do rejestru Rekordów Polski.
To już czwarty rejs zorganizowany przez Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, którego celem jest nie tylko promocja wydziału i uczelni, ale też budowanie więzi, które – jak mówią organizatorzy – łączą się pod hasłem „Wiedza – Pasja – Więź”.
Rejs rozpoczął się 31 maja w Ålesund, a jego trasa prowadzi przez porty Måløy i Flåm – z finałem w Bergen. Obecnie, według najnowszych informacji z 5 czerwca, „Kapitan Borchardt” właśnie tam zmierza. Na pokładzie trwa codzienne życie wachtowe, pod okiem doświadczonych oficerów, ale nie brakuje też miejsca na wspólne inicjatywy, morskie wyzwania i – jak widać – prawdziwą kreatywność.
Morski miecz AGH? To nie tylko rekord, to znak: inżynierowie, humaniści, artyści – wszyscy płyną dziś pod jednymi żaglami.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria




komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje 105-lecie Szkolnictwa Morskiego w Polsce
POL32 z sukcesem na holenderskich wodach. Studenci PG pokazali klasę w The Ultimate Solar Boat Challenge
Bezpieczeństwo i innowacje w żegludze. TransNav 2025 w Gdyni
„Horyzont II” rozpoczął arktyczny rejs na Svalbard
II Morski Festiwal Nauki: Gdynia ponownie połączyła naukę z morzem i pasją
Nowy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim. MIPMAL kształci liderów portów i logistyki morskiej
Politechnika Gdańska rozwija system ultradźwiękowy do badania stanu statków
II Morski Festiwal Nauki w Gdyni: nauka bliska morzu, człowiekowi i przyszłości
Antarktyka pod skrzydłami Orlenu. Powstanie nowy obszar chroniony we współpracy z PAN
Ludzie widzieli zaledwie jedną tysięczną procenta dna morskich głębin. Nastąpi przełom?
REKLAMA