Bayraktar TB3 przełamuje bariery. Pierwszy taktyczny UCAV odpalający naddźwiękowe pociski z morza
Bayraktar TB3, pierwszy na świecie taktyczny UCAV operujący z krótkiego pasa startowego na okręcie, przeprowadził kolejne udane testy ogniowe z pociskiem UAV-122 Supersonic Missile. W historycznym przełomie dla lotnictwa wojskowego bezzałogowa maszyna trafiła w cel oddalony o ponad 50 kilometrów, lecąc poniżej linii wzroku.
biznes na świecie przemysł zbrojeniowy wiadomości28 marca 2025 | 17:59 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Baykar
Udane uderzenie poniżej linii wzroku
Bayraktar TB3 wystartował z bazy Dalaman w prowincji Muğla, przenosząc supersoniczny pocisk UAV-122, opracowany przez Roketsan. Podczas testu UCAV uderzył w pływający cel o wymiarach 6x6 metrów, co potwierdziło jego zdolności operacyjne. Wcześniejsza próba, przeprowadzona 25 marca, również zakończyła się sukcesem – TB3 trafił w cel z odległości ponad 50 km.
Synergia Bayraktar TB2 i TB3
Testy wykazały wysoką skuteczność współpracy pomiędzy różnymi modelami UCAV. Laserowe naprowadzanie na cel zapewnił Bayraktar TB2, natomiast Bayraktar TB3 odpalił rakietę, trafiając precyzyjnie w wyznaczone miejsce. To przełomowe osiągnięcie demonstruje zdolność bezzałogowych systemów bojowych do prowadzenia koordynowanych operacji powietrznych.
Loty z TCG Anadolu – przełom w lotnictwie pokładowym
Bayraktar TB3 zapisał się w historii jako pierwszy UCAV zdolny do startu i lądowania na krótkim pasie startowym okrętu. 19 listopada 2024 roku maszyna pomyślnie wystartowała z 12-stopniowej rampy pokładu TCG Anadolu, a następnie wróciła na pokład bez użycia systemów wspomagających lądowanie. Podczas kolejnych testów, przeprowadzonych u wybrzeży Çanakkale, TB3 wykonał dwa kolejne udane starty i lądowania.
Zaawansowane możliwości – wysokość, czas lotu i inteligentne systemy
W czerwcu 2024 roku Bayraktar TB3 osiągnął pułap 36 310 stóp podczas testu wysokiego pułapu, napędzany silnikiem PD-170 opracowanym przez TEI. Rekord wysokości lotu wciąż należy do Bayraktara AKINCI, który wzniósł się na 45 118 stóp.
UCAV TB3 posiada imponujący nalot 968 godzin, z czego 32 godziny pochodziły z testu długiej wytrzymałości, w którym pokonał 5700 kilometrów. Dodatkowo, 26 marca 2024 roku TB3 po raz pierwszy przeprowadził lot z systemem ASELFLIR-500 – zaawansowanym systemem optoelektronicznym od Aselsan, przewyższającym konkurencyjne rozwiązania na świecie.
Nowy wymiar operacji morskich i eksportowy sukces Baykar
Bayraktar TB3, dzięki składanym skrzydłom oraz łączności poza linią wzroku (BLOS), znacząco zwiększa zdolności operacyjne sił morskich. Jego autonomiczne operacje rozpoznawcze, zwiadowcze i bojowe czynią go kluczowym elementem strategii obronnej Turcji.
Baykar, lider w globalnym rynku UCAV, finansuje swoje projekty ze środków własnych, osiągając imponujące wyniki eksportowe. W 2023 i 2024 roku firma wygenerowała po 1,8 miliarda dolarów z eksportu, który stanowił odpowiednio 83% i 90% jej przychodów. Baykar podpisał umowy eksportowe z 36 krajami, w tym 34 na Bayraktar TB2 i 11 na Bayraktar AKINCI, umacniając swoją pozycję jako światowego lidera w dziedzinie bezzałogowych systemów bojowych.
Bayraktar TB3 to przyszłość lotnictwa pokładowego, oferująca nową jakość operacji morskich. Jego zaawansowane możliwości bojowe, długotrwałość lotu oraz udane testy rakietowe potwierdzają, że stanie się on kluczowym elementem nowoczesnych sił zbrojnych, nie tylko w Turcji, ale i na całym świecie. Zwłaszcza w synergii z okrętami Marynarki Wojennej.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Maersk przejął kolej przy Kanale Panamskim, zabezpieczając się przed dominacją USA
Prezydent Finlandii Alexander Stubb: zamówienia USA na fińskie lodołamacze bez związku z Grenlandią
Grupa Azoty i Orlen: Przedłużenie współpracy i certyfikacja Compounding
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
190 mln zł na przebudowę portu w Łebie. Strategiczna inwestycja w energetykę wiatrową
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
T3 w Baltic Hub gotowy na oceaniczne wyzwania - pierwsze przeładunki już za nami
REKLAMA