Maersk przejął kolej przy Kanale Panamskim, zabezpieczając się przed dominacją USA
Duński morski przewoźnik kontenerowy Maersk poinformował w środę o nabyciu operatora kolei wzdłuż Kanału Panamskiego. Według mediów inwestycja może pomóc w zabezpieczeniu interesów Danii wobec zapowiedzi władz USA o przejęciu kontroli nad kanałem.
biznes logistyka porty transport i spedycja wiadomości03 kwietnia 2025 | 11:55 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Maersk
Jak podano w komunikacie, należąca do grupy Maersk firma APM Terminals przejmuje przedsiębiorstwo kolejowe Panama Railway Company od jego dotychczasowego właściciela, kanadyjsko-amerykańskiej spółki CPKC. Nie ujawniono kwoty transakcji.
Umowa dotyczy jednotorowego połączenia kolejowego o długości 76 km łączącego porty położone po obu stronach oceanów, Atlantyku i Pacyfiku. Infrastruktura ta stanowi alternatywę dla kanału, umożliwia transport towarów drogą lądową, choć wymaga przeładunków.
Jak przypomina duńska gazeta "Berlingske", do zakupu strategicznej kolei doszło po oświadczeniach prezydenta USA Donalda Trumpa o konieczności zwiększenia kontroli nad Kanałem Panamskim przez amerykańskie władze. Trump powoływał się na rosnące wpływy Chin w tym regionie.
- Maersk może jednak ściągnąć na siebie gniew Trumpa, gdyż kanał stanie się jeszcze mniej amerykański - zauważa publicysta dziennika. Stosunki duńsko-amerykańskie nie są już najlepsze po wypowiedziach prezydenta USA o potrzebie przejęcia należącej do Danii Grenlandii.
Maersk, właściwie A.P. Moeller-Maersk, to największa na świecie firma zajmująca się transportem żeglugowym oraz logistyką. Spółka działająca w 130 krajach dysponuje 700 statkami kontenerowymi oraz 65 terminalami portowymi. Jej główna siedziba znajduje się w Kopenhadze.
zobacz też
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Wysokie zyski Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2025 roku
Solidne wyniki i nowa segmentacja działalności. Grupa Energa podsumowuje pierwszy kwartał 2025 roku
Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Orlen wzmacnia pozycję w Europie Północnej
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
REKLAMA