Stocznia Navantia wprowadziła wodorowy system napędowy dla okrętów podwodnych. To przełom

Hiszpańska stocznia Navantia wprowadziła systemu napędu niezależnego od powietrza (AIP) oparty na wodorze. Zamontowano go na okręcie podwodnym klasy S-80. Hiszpanie z systemem BEST chcą wejść na międzynarodowy rynek okrętów podwodnych.

marynarka wojenna przemysł stoczniowy przemysł zbrojeniowy wiadomości

28 listopada 2024   |   07:25   |   Źródło: Navantia | Gazeta Morska   |   Drukuj

Stocznia Navantia z Kartageny właśnie zakończyła instalację systemu napędu niezależnego od powietrza (AIP) opartego na wodorze na okręcie podwodnym klasy S80. Jest to pierwszy AIP trzeciej generacji zamontowany w okręcie podwodnym. Kamień milowy został podkreślony obecnością hiszpańskiego dyrektora ds. uzbrojenia, admirała Aniceto Rosique Nieto.

Jak podkreślają w Stoczni Navantia, to osiągnięcie jest fundamentalnym kamieniem milowym w programie S-80, bezprecedensowym w historii budowy okrętów w Hiszpanii.

Technologia ta zapewni okrętom podwodnym hiszpańskiej marynarki wojennej możliwość pozostawania w zanurzeniu przez dłuższy czas. Gdy konwencjonalne okręty podwodne z napędem spalinowo-elektrycznym ten czas wynosi do kilku dni. Rozwój ten, który stanowił wyzwanie na najwyższym poziomie dla hiszpańskiego przemysłu, pozwala Navantii oferować unikalne możliwości w międzynarodowych przetargach na budowę okrętów podwodnych.

System AIP, czyli BEST (Bio-Ethanol Stealth Technology)

System AIP, komercyjnie nazwany BEST (Bio-Ethanol Stealth Technology) przez Navantia, to innowacyjna instalacja do produkcji energii, która pozwala na ładowanie akumulatorów okrętu podwodnego w zanurzeniu, unikając okresowych manewrów nurkowania w celu ładowania, gdzie statek jest wykrywalny i bardziej podatny na ataki. 
 

Instalacja ta opiera się na procesie tzw. reformingu bioetanolu - odnawialnego paliwa uzyskiwanego z surowców organicznych - w celu wytworzenia strumienia bogatego w wodór, który jest podawany wraz z czystym tlenem do ogniwa paliwowego w celu wytworzenia energii elektrycznej w ukryciu.


W przeciwieństwie do sprzętu już działającego w innych marynarkach wojennych, AIP Navantii jest systemem trzeciej generacji, który nie wymaga przechowywania wodoru na pokładzie; zamiast tego system generuje go na żądanie, zapewniając przewagę taktyczną i bezpieczeństwo, zwiększając strategiczną autonomię i zdolność odstraszania. Wraz z rozległą sensoryzacją statku, dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo załogi i samego okrętu podwodnego, minimalizując personel wymagany do jego obsługi.


Uczestnicy wydarzenia mieli okazję odwiedzić Sekcję 3 okrętu podwodnego S-83 Cosme García, w której znajduje się zainstalowany sprzęt AIP, zbiorniki ciekłego tlenu i bioetanolu oraz systemy pomocnicze niezbędne do jego działania, obserwując wymagające prace i procedury bezpieczeństwa przeprowadzane podczas budowy okrętu podwodnego.

NAVANTIA S.A.

Z ponad 300-letnią historią związaną z budową okrętów dla marynarki wojennej, Navantia jest państwową i strategiczną firmą technologiczną dla obrony Hiszpanii. Jej obszary specjalizacji obejmują budowę statków (nawodnych i podwodnych), projektowanie i integrację systemów o wysokiej zawartości technologicznej oraz wsparcie cyklu życia i usługi o wysokiej wartości dodanej. Ponadto, dzięki swojej marce Navantia Seanergies, jest globalnym dostawcą w zakresie rozwoju morskiej energii wiatrowej i innych zielonych źródeł energii, takich jak wodór. Navantia zatrudnia prawie 4000 osób bezpośrednio w Hiszpanii, głównie w swoich biurach w Ferrol i Fene (A Coruña), Puerto, Real, San Fernando, Kadyksie i Rocie (Kadyks), Kartagenie (region Murcja) i Madrycie.

Zaangażowana w budowanie bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości poprzez doskonałość technologiczną i współpracę przemysłową, Navantia ma kontrakty z rządami i firmami na całym świecie oraz powiązania z uniwersytetami i ośrodkami technologicznymi, akademickimi. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i innowacji poprzez codzienne zaangażowanie na rzecz ludzi i planety, stosując odpowiedzialne praktyki z punktu widzenia pracy, środowiska oraz rozwoju gospodarczego i technologicznego, które są opłacalne w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Jest w 100% własnością Sociedad Española de Participaciones Industriales (SEPI), powiązanej z Ministerstwem Finansów i Funkcji Publicznych Hiszpanii).

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Redakcja Gazeta Morska
użytkownik

galeria



wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz