Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
W ostatnich dniach doszło do niepokojącego incydentu w rejonie Morza Bałtyckiego, z udziałem rosyjskiego statku z tzw. „floty cieni”. Jednostka objęta sankcjami międzynarodowymi wykonywała podejrzane manewry w bezpośrednim sąsiedztwie strategicznej infrastruktury podmorskiej – kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją.
bezpieczeństwo marynarka wojenna nato pomorze trójmiasto wiadomości21 maja 2025 | 17:07 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Marynarka Wojenna RP
- Rosyjski statek z "floty cieni" objęty sankcjami wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją. Po skutecznej interwencji naszego wojska statek odpłynął do jednego z rosyjskich portów. ORP "Heweliusz" płynie na miejsce zdarzenia – poinformował premier Donald Tusk.
Zdarzenie potwierdził także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Wczoraj nasze służby obserwowały tankowiec z "floty cieni" manewrujący w pobliżu kabli energetycznych łączących Polskę i Szwecję. Tankowiec znajdował się poza Polską Wyłączną Strefą Ekonomiczną. Wieczorem w rejon Bałtyku został wysłany samolot patrolowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załoga nawiązała łączność ze statkiem, informując, że jego działania są monitorowane. Statek opuścił rejon działania i udał się do jednego z rosyjskich portów - mówił szef MON.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej, obecnie w rejonie zdarzenia operuje okręt hydrograficzny ORP „Heweliusz”, który został skierowany na miejsce przez Dowódcę Centrum Operacji Morskich.
- Jego zadaniem będzie sprawdzenie wyznaczonego akwenu pod kątem bezpieczeństwa infrastruktury. Siły Zbrojne RP dokładają wszelkich starań, by bezpieczeństwo Polski nie zostało w jakikolwiek sposób zagrożone – zapewnił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Cień nad Bałtykiem – rosyjskie testowanie woli Zachodu?
Zdarzenie to wpisuje się w szerszy kontekst rosnącego napięcia w regionie Morza Bałtyckiego oraz wzmożonej aktywności rosyjskich jednostek cywilnych i wojskowych w pobliżu infrastruktury krytycznej państw NATO. Tzw. „flota cieni” – czyli flota statków tankowców działających poza oficjalnymi kanałami handlu i objęta sankcjami – od miesięcy budzi zaniepokojenie analityków i wojskowych.
Manewry w rejonie kabla energetycznego między Polską a Szwecją mogą być interpretowane jako próba rozpoznania infrastruktury lub demonstracja obecności. To kolejny sygnał, że Rosja testuje odporność państw Zachodu nie tylko w przestrzeni powietrznej i cybernetycznej, ale również na wodach międzynarodowych.
Szybka reakcja polskich służb – od nadzoru lotniczego po skierowanie wyspecjalizowanej jednostki hydrograficznej – świadczy o wysokim poziomie gotowości i świadomości zagrożeń w rejonie Bałtyku. Jednak obecność takich jednostek w pobliżu infrastruktury przesyłowej, nawet poza granicami polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, pokazuje, że bezpieczeństwo energetyczne i militarne w regionie wymaga stałej i zintegrowanej odpowiedzi sojuszniczej.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Ratownicy morscy z błogosławieństwem św. Jana Nepomucena. 21 maja - dzień ludzi od misji niemożliwych
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
Choroba Zalewu Wiślanego. Pięć przypadków po zjedzeniu ryb z Pomorza. Służby ostrzegają i apelują o zgłaszanie się
Port Gdańsk wspiera strażaków. Darowizna na rzecz bezpieczeństwa publicznego
NATO zabezpiecza Bałtyk. Trwa operacja Open Spirit 2025. Miny, roboty podwodne i ochrona infrastruktury krytycznej
REKLAMA