Rosjanie na Antarktydzie: Naukowa wyprawa czy walka o surowce?
Rosyjski statek badawczy „Akademik Fiodorow”, flagowa jednostka floty polarnej, wypłynął w kierunku Antarktydy, gdzie prowadzone będą badania w ramach 70. wyprawy polarnej Rosji. Choć ekspedycja oficjalnie koncentruje się na badaniach środowiskowych, coraz więcej wskazuje na to, że kluczowym celem może być eksploatacja bogactw naturalnych Antarktydy, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny.
inne na świecie polityka wiadomości27 listopada 2024 | 11:07 | Źródło: RMF24 / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. aari.ru
Przystanek w Kapsztadzie
Statek zawinął do portu w Kapsztadzie, stolicy Republiki Południowej Afryki, aby uzupełnić zapasy przed dalszym rejsem. To właśnie stamtąd rosyjskie jednostki oraz samoloty będą w najbliższych miesiącach wypływać i wylatywać na południowe krańce globu.
Rosja, która utrzymuje w Antarktydzie pięć całorocznych stacji badawczych, mobilizuje międzynarodowe siły, by kontynuować badania na kontynencie, który może kryć ogromne złoża surowców energetycznych.
Międzynarodowy skład wyprawy
Równolegle z „Akademikiem Fiodorowem” w podróż wyruszył lodołamacz „Akademik Triosznikow”, który wypłynął z brazylijskiego portu Rio Grande. Na jego pokładzie znajduje się 61 naukowców z siedmiu krajów, w tym z Argentyny, Brazylii, Chile, Chin, Indii, Peru oraz Rosji. Do grupy dołączą również południowoafrykańscy badacze.
W ciągu 60-dniowej ekspedycji, międzynarodowa załoga pokona dystans 20 tysięcy kilometrów, odwiedzając przybrzeżne stacje badawcze należące do Rosji, Chin i Indii.
Surowce ponad naukę?
Chociaż oficjalnym celem ekspedycji jest monitorowanie zmian klimatycznych i ich wpływu na środowisko, nie brakuje głosów sugerujących, że wyprawa ma również wymiar strategiczny.
Południowoafrykańskie media, takie jak „Daily Maverick”, zwracają uwagę, że wschodnia Antarktyda może kryć około 70 miliardów ton ropy i gazu. To właśnie te surowce, zdaniem ekspertów, są głównym przedmiotem zainteresowania Kremla.
Izolacja Rosji na arenie międzynarodowej, związana z jej inwazją na Ukrainę, zmusiła Moskwę do szukania nowych partnerów. W wyniku sankcji i wykluczenia z wielu projektów badawczych, rosyjskie instytucje naukowe nawiązały bliższą współpracę z państwami grupy BRICS:
Brazylią
Indiami
Chinami
RPA
Te kraje, które oficjalnie przyjęły neutralne stanowisko wobec działań Rosji na Ukrainie, chętnie korzystają z rosyjskich misji badawczych, widząc w tym szansę na rozwój współpracy w obszarach naukowych i gospodarczych.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Podopieczni Domów Dobrej Energii z pasją do sportu
Nowoczesna pława pomiarowa wkrótce na wodach Portu Świnoujście
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
15 lot w 2024 roku z organami do przeszczepu. Gdyńscy lotnicy morscy od 2007 roku wspierają transplantologię
Energa sponsorem głównym Domu Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej
Morskie iluminacje rozświetlą Gdańsk. Ponad milion złotych za świetlne wspomnienia z nad morza
Urząd Morski w Szczecinie zakupił pławę pomiarową, która mierzy 7,5 metra!
Rocznica śmierci admirała Romualda Wagi - hołd dla byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP
Z okazji Black Friday w sieciach handlowych ruszyły promocje na wybrane smartfony Infinix
Blisko ⅔ Polaków planuje zakupy na Black Friday. Obniżki cen nawet do -62%
REKLAMA