Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
W dniach 5–16 maja 2025 roku litewskie Siły Zbrojne przeprowadziły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem „Audros gynėjas 2025” („Obrońca Burzy 2025”). Głównym organizatorem manewrów była Służba Obrony Portów i Wybrzeża Marynarki Wojennej Litwy.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości16 maja 2025 | 17:33 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Siły Zbrojne Litwy
Działania szkoleniowe odbywały się w newralgicznych punktach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa morskiego państwa: w obrębie miasta i rejonu Kłajpedy, w akwenie portu morskiego w Kłajpedzie, na Zalewie Kurońskim, Mierzei Kurońskiej oraz wzdłuż całego litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Ćwiczenia miały charakter kompleksowy i zakładały ścisłą współpracę z partnerami cywilnymi i wojskowymi. Wzięły w nich udział m.in.: Służba Obrony Portów i Wybrzeża, Żandarmeria Wojskowa, Służba Medycyny Wojskowej im. dr. J. Basanavičiusa, Komenda Wojskowa, Państwowa Straż Graniczna, przedstawiciele Dyrekcji Portu Morskiego w Kłajpedzie, członkowie Litewskiego Związku Strzelców oraz sojusznicy z Portugalii.
Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie zdolności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa portu morskiego w Kłajpedzie, wzmocnienie współpracy międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej oraz podniesienie gotowości do szybkiego i skoordynowanego reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa i sytuacje kryzysowe. Scenariusze obejmowały zarówno działania samodzielne, jak i wspólne operacje z partnerami cywilnymi i wojskowymi.
„Audros gynėjas 2025” potwierdziły wysoką gotowość Sił Zbrojnych Litwy do działania w złożonym środowisku morskim oraz zdolność do skutecznej współpracy z partnerami krajowymi i sojusznikami NATO.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria







komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Tarcza Bałtyku nabiera kształtu. Polska liderem regionalnego bezpieczeństwa
Zakłócenia sygnału GNSS nad południowym Bałtykiem. Realne zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji morskich?
Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali mężczyznę
Pożar i eksplozje na MV Wan Hai 503. Akcja ratunkowa u wybrzeży Indii
Korytarz życia na plaży z poparciem MSWiA. „Inicjatywa OSP Jantar wpisuje się w cele rządowego programu”
Bayraktar TB3: 100 udanych misji pokładowych na TCG Anadolu
NATO trenuje na Bałtyku. Ćwiczenia ogniowe z udziałem SNMCMG1
Saab i Maxar łączą siły. Nowy krok w kierunku bezpieczeństwa w przestrzeni wielodomenowej
Port Gdańsk inwestuje w bezpieczeństwo: nowoczesny sprzęt ratowniczy dla MSPiR SAR
Powrót Komisariatu Wodnego w Szczecinie. Bezpieczeństwo na wodach priorytetem przed sezonem turystycznym
REKLAMA