Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Na chłodnych wodach Północnego Atlantyku, u wybrzeży Islandii, zakończyły się jedne z najważniejszych morskich manewrów NATO – Dynamic Mongoose 2025. Tegoroczna edycja skoncentrowana była na zaawansowanych działaniach przeciwko okrętom podwodnym (ZOP), a wśród uczestników nie zabrakło również reprezentantów Polski. Szczególne znaczenie miał udział załogi oraz grupy technicznej śmigłowca Kaman SH-2G Super Seasprite z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.
bezpieczeństwo lotnictwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości16 maja 2025 | 13:31 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. zaloga śmigłowca SH-2G
– Załoga oraz grupa techniczna śmigłowca Kaman SH-2G Super Seasprite z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wzięła udział w ćwiczeniu Dynamic Mongoose25, u wybrzeży Islandii – przekazał kmdr. ppor. Marcin Kołodziejski.
Lotniczy komponent Marynarki Wojennej na strategicznej misji
Gdyńska jednostka lotnicza, wchodząca w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, została skierowana do wsparcia operacji NATO w kluczowym rejonie GIUK-N Gap (Grenlandia–Islandia–Wielka Brytania–Norwegia). To strategiczny obszar dla sojuszniczych działań ZOP, często patrolowany ze względu na aktywność rosyjskich okrętów podwodnych.
Śmigłowiec SH-2G, nazywany „oczami i uszami” fregat, wyposażony jest w systemy sonarowe, radar, torpedy ZOP oraz środki przeciwdziałania. Podczas Dynamic Mongoose załoga z Gdyni brała udział w misjach wykrywania i śledzenia jednostek podwodnych, a także symulowanych atakach ZOP, współpracując ściśle z okrętami i samolotami innych państw NATO.
Międzynarodowa interoperacyjność i polskie zdolności
Dynamic Mongoose 25 zgromadziło jednostki morskie i lotnicze z kilkunastu państw sojuszu. Polska Marynarka Wojenna była reprezentowana również przez fregatę rakietową ORP Gen. K. Pułaski. Obecność polskich jednostek – zarówno nawodnych, jak i lotniczych – to potwierdzenie rosnącej roli Polski w strukturach NATO oraz wysokiego poziomu wyszkolenia naszych załóg.
Udział śmigłowca z 43 Bazy nie tylko wzmacnia zdolności sojusznicze w zakresie ZOP, ale także stanowi ważne doświadczenie praktyczne dla załóg, które operowały w trudnych warunkach pogodowych i w zróżnicowanym środowisku taktycznym.
Znaczenie ćwiczenia i przyszłość lotnictwa morskiego
Ćwiczenia takie jak Dynamic Mongoose są nie tylko testem zdolności bojowych, ale również okazją do dalszego rozwijania współpracy międzynarodowej. Dla lotnictwa Marynarki Wojennej – szczególnie dla jednostek bazujących w Gdyni – to dowód, że mimo ograniczeń floty, Polska dysponuje nowoczesnymi, skutecznymi narzędziami rozpoznania i zwalczania zagrożeń podwodnych.
Zakończone 12 maja manewry potwierdziły, że polscy lotnicy morscy są gotowi do działania ramię w ramię z partnerami z NATO – nie tylko na Bałtyku, ale również na dalekich wodach północnego Atlantyku.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria







komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
Choroba Zalewu Wiślanego. Pięć przypadków po zjedzeniu ryb z Pomorza. Służby ostrzegają i apelują o zgłaszanie się
Port Gdańsk wspiera strażaków. Darowizna na rzecz bezpieczeństwa publicznego
NATO zabezpiecza Bałtyk. Trwa operacja Open Spirit 2025. Miny, roboty podwodne i ochrona infrastruktury krytycznej
Saab dostarczy Szwecji lekkie torpedy. Nowoczesne wzmocnienie obrony morskiej
Trudna akcja ratunkowa OSP Łeba na Górze Łąckiej. Reanimacja w sercu Słowińskiego Parku Narodowego
Kapitan kontenerowca Newnew Polar Bear postawiony przed sądem w związku z uszkodzeniem Balticconnector
Admirałowie: na Bałtyku już trwa wojna hybrydowa, ale morze w obszarze naszej odpowiedzialności jest bezpieczne
Morski Oddział Straży Granicznej żegna "Drago". Owczarek niemiecki w Szczecinie służył od 2017 roku
REKLAMA