Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Na chłodnych wodach Północnego Atlantyku, u wybrzeży Islandii, zakończyły się jedne z najważniejszych morskich manewrów NATO – Dynamic Mongoose 2025. Tegoroczna edycja skoncentrowana była na zaawansowanych działaniach przeciwko okrętom podwodnym (ZOP), a wśród uczestników nie zabrakło również reprezentantów Polski. Szczególne znaczenie miał udział załogi oraz grupy technicznej śmigłowca Kaman SH-2G Super Seasprite z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.
bezpieczeństwo lotnictwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości16 maja 2025 | 13:31 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. zaloga śmigłowca SH-2G
– Załoga oraz grupa techniczna śmigłowca Kaman SH-2G Super Seasprite z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wzięła udział w ćwiczeniu Dynamic Mongoose25, u wybrzeży Islandii – przekazał kmdr. ppor. Marcin Kołodziejski.
Lotniczy komponent Marynarki Wojennej na strategicznej misji
Gdyńska jednostka lotnicza, wchodząca w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, została skierowana do wsparcia operacji NATO w kluczowym rejonie GIUK-N Gap (Grenlandia–Islandia–Wielka Brytania–Norwegia). To strategiczny obszar dla sojuszniczych działań ZOP, często patrolowany ze względu na aktywność rosyjskich okrętów podwodnych.
Śmigłowiec SH-2G, nazywany „oczami i uszami” fregat, wyposażony jest w systemy sonarowe, radar, torpedy ZOP oraz środki przeciwdziałania. Podczas Dynamic Mongoose załoga z Gdyni brała udział w misjach wykrywania i śledzenia jednostek podwodnych, a także symulowanych atakach ZOP, współpracując ściśle z okrętami i samolotami innych państw NATO.
Międzynarodowa interoperacyjność i polskie zdolności
Dynamic Mongoose 25 zgromadziło jednostki morskie i lotnicze z kilkunastu państw sojuszu. Polska Marynarka Wojenna była reprezentowana również przez fregatę rakietową ORP Gen. K. Pułaski. Obecność polskich jednostek – zarówno nawodnych, jak i lotniczych – to potwierdzenie rosnącej roli Polski w strukturach NATO oraz wysokiego poziomu wyszkolenia naszych załóg.
Udział śmigłowca z 43 Bazy nie tylko wzmacnia zdolności sojusznicze w zakresie ZOP, ale także stanowi ważne doświadczenie praktyczne dla załóg, które operowały w trudnych warunkach pogodowych i w zróżnicowanym środowisku taktycznym.
Znaczenie ćwiczenia i przyszłość lotnictwa morskiego
Ćwiczenia takie jak Dynamic Mongoose są nie tylko testem zdolności bojowych, ale również okazją do dalszego rozwijania współpracy międzynarodowej. Dla lotnictwa Marynarki Wojennej – szczególnie dla jednostek bazujących w Gdyni – to dowód, że mimo ograniczeń floty, Polska dysponuje nowoczesnymi, skutecznymi narzędziami rozpoznania i zwalczania zagrożeń podwodnych.
Zakończone 12 maja manewry potwierdziły, że polscy lotnicy morscy są gotowi do działania ramię w ramię z partnerami z NATO – nie tylko na Bałtyku, ale również na dalekich wodach północnego Atlantyku.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria







komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Tarcza Bałtyku nabiera kształtu. Polska liderem regionalnego bezpieczeństwa
Zakłócenia sygnału GNSS nad południowym Bałtykiem. Realne zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji morskich?
Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali mężczyznę
Pożar i eksplozje na MV Wan Hai 503. Akcja ratunkowa u wybrzeży Indii
Korytarz życia na plaży z poparciem MSWiA. „Inicjatywa OSP Jantar wpisuje się w cele rządowego programu”
Bayraktar TB3: 100 udanych misji pokładowych na TCG Anadolu
NATO trenuje na Bałtyku. Ćwiczenia ogniowe z udziałem SNMCMG1
Saab i Maxar łączą siły. Nowy krok w kierunku bezpieczeństwa w przestrzeni wielodomenowej
Port Gdańsk inwestuje w bezpieczeństwo: nowoczesny sprzęt ratowniczy dla MSPiR SAR
Powrót Komisariatu Wodnego w Szczecinie. Bezpieczeństwo na wodach priorytetem przed sezonem turystycznym
REKLAMA