Eksplozja Nord Stream nie spowodowała skażenia środowiska - ustalenia śledztwa

Według informacji uzyskanych przez reportera RMF FM eksplozja gazociągu Nord Stream, która miała miejsce we wrześniu 2022 roku, nie doprowadziła do skażenia zagrażającego ludziom i środowisku. Takie wnioski płyną z opinii ekspertów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, którzy na potrzeby śledztwa analizowali próbki wody oraz zawiesiny z dna morskiego w miejscu wybuchu.

bezpieczeństwo na świecie polityka wiadomości

26 listopada 2024   |   12:13   |   Źródło: RMF24 / Gazeta Morska   |   Opracował: Bartosz Piątek   |   Drukuj

fot. Danish Defence

fot. Danish Defence

Ślady trotylu, brak broni chemicznej

Eksperci z WAT stwierdzili w próbkach śladowe ilości trotylu, ale nie znaleźli żadnych pozostałości broni chemicznej, która mogłaby zalegać na dnie Bałtyku od czasów II wojny światowej. Te ustalenia są kluczowe w śledztwie prowadzonym przez pomorski wydział Prokuratury Krajowej.

Współpraca międzynarodowa

Polscy prokuratorzy zwrócili się o pomoc prawną do Danii, Szwecji i wielu innych krajów, w tym Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Do tej pory przesłuchano kilkanaście osób, a śledztwo wciąż trwa.

Eksplozja Nord Stream – kontrowersje wokół sprawców

Eksplozja, która zniszczyła trzy z czterech nitek gazociągu, miała miejsce 26 września 2022 roku. W tym czasie gazociągiem nie płynął gaz do Niemiec, ponieważ Nord Stream 1 był wstrzymany przez Rosję, a Nord Stream 2 nie został jeszcze oddany do użytku.

Jak podaje RMF FM, śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream jest jednym z najbardziej złożonych postępowań międzynarodowych ostatnich lat.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Bartosz Piątek
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.