Skontrolowali pracę przeszło 540 cudzoziemców w Gdyni i w Kołobrzegu
Pracę 541 cudzoziemców zweryfikowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówek Straży Granicznej w Gdyni i Kołobrzegu. Ustalili, że 66 osób pracowało nielegalnie.
biznes pracuj na morzu straż graniczna wiadomości22 stycznia 2025 | 14:23 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MOSG
Gdyńscy mundurowi pod koniec 2024 roku zweryfikowali legalność zatrudnienia 329 cudzoziemców, którzy byli zatrudnieni w dwóch spółkach zlokalizowanych na terenie miasta Gdyni. W 34 przypadkach stwierdzili nielegalną pracę. Obcokrajowcy nie posiadali wymaganych zezwoleń na pracę, ponieważ wykonywali ją na innych warunkach, niż określono w odpowiednich zezwoleniach. Dodatkowo okazało się, że pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trzech osób był nielegalny, w związku z czym tym bardziej nie były one uprawnione do wykonywania pracy.
Cudzoziemcy głównie z krajów takich, jak Kolumbia, Gruzja, Białoruś oraz Ukraina zatrudnieni byli do pracy przy produkcji mięsa, pracach budowlanych, a także jako kierowcy ciągnika siodłowego. Pracę wykonywali również cudzoziemcy pochodzący z Bangladeszu, Azerbejdżanu, Kazachstanu oraz Turkmenistanu.
- Podczas kontroli strażnicy graniczni doliczyli się, że w 60 przypadkach pracodawca nie informował właściwych urzędów o podjęciu, niepodjęciu, bądź zakończeniu pracy przez cudzoziemców. Wobec pracodawcy zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie. Konsekwencje poniosą również cudzoziemcy, wobec których wszczęte zostaną postępowania w sprawach o wykroczenia oraz postępowania administracyjne o zobowiązaniu do powrotu - przekazał Tadeusz Gruchalla z MOSG.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu zakończyli trzy kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców w agencjach pracy tymczasowej oraz w podmiocie zajmującym się działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Według ustaleń strażników granicznych pracodawcy powierzyli nielegalne wykonywanie pracy 58 cudzoziemcom tj. obywatelom Kolumbii, Indonezji i Ukrainy.
- Naruszenia dotyczyły powierzenia pracy cudzoziemcom, którzy nie byli uprawnieni do wykonywania pracy, bez odpowiednich zezwoleń. Pracowali na innych warunkach niż zostały określone w oświadczeniach. Działające w województwie lubuskim oraz pomorskim agencje pracy współpracowały z podmiotami mającymi swoje siedziby na terenie powiatu sławieńskiego oraz kołobrzeskiego. Cudzoziemcy byli zatrudnieni w branży produkcyjnej oraz w branży hotelarskiej. Dodatkowo, kontrolą objęto ośrodek wypoczynkowy z terenu powiatu koszalińskiego, w którym zatrudniano pracowników obsługi obiektu - mówi rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Funkcjonariusze objęli kontrolą 212 cudzoziemców. W większości byli to obywatele Kolumbii. Wśród zatrudnionych znaleźli się również obcokrajowcy z Ukrainy, Indonezji, Mołdawii, Gruzji, Wenezueli i Rwandy.
- Za powyższe wykroczenia Straż Graniczna wobec pracodawców skieruje do sądu wniosek o ukaranie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne wykonywanie pracy konsekwencje mogą ponieść również cudzoziemcy - tłumacz Tadeusz Gruchalla.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
Polenergia: Morskie farmy wiatrowe kolejnym krokiem w kierunku bezemisyjnej przyszłości
Port Gdańsk z silnym otwarciem roku. Dynamiczny wzrost przeładunków kontenerów i surowców
Urząd Morski zamówił w stoczni „Wulkan" stawiacz pław za ponad 30 mln zł
Chińskie firmy obecne w ponad jednej trzeciej wszystkich portów afrykańskich
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
REKLAMA