Rozbudowa Terminala Zbożowego w Porcie Gdańsk
Polska jest coraz większym eksporterem zbóż. W 2024 roku wyprodukowaliśmy prawie 36 mln ton ziarna, przy zużyciu krajowym ponad 25 mln ton. Nadwyżki zboża możemy więc sprzedawać za granicę. Aby zagospodarować coraz większą produkcję, a także usprawnić tranzyt z Ukrainy, Polska musi powiększać swoje porty.
polityka porty trójmiasto wiadomości02 grudnia 2024 | 13:36 | Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Gazeta Morska | Drukuj

fot. KPRM
Polski terminal „agro”
- Terminal będzie w dyspozycji państwa polskiego. Będzie on pełnił funkcję komercyjną, ale będzie także instrumentem w rękach państwa na rzecz ochrony naszych narodowych interesów, w tym bezpieczeństwa polskich rolników – mówił premier Donald Tusk.
Dzięki inwestycji, w 2026 roku Polska będzie miała terminal zbożowy, którego operatorem będzie spółka Port Gdański Eksploatacja, w 100% należąca do Skarbu Państwa.
Umożliwi to nam prowadzenie w pełni kontrolowanej, świadomej polityki zbożowej w sytuacji kryzysowej […]. Poprzednicy obiecali “zboże na wierzbie”, a tutaj mamy już konkretne decyzje do 2026 roku – wyjaśnił premier.
Rozbudowa terminala umożliwi zwiększenie zdolności przeładunkowych do ok. 2,9 mln ton rocznie.
Gospodarka morska rośnie w siłę
Duże inwestycje w infrastrukturę portową zapewniają siłę polskiej gospodarce. Chodzi nie tylko o sektor morski, ale także branżę rolną, rolno-spożywczą i przetwórczą.
- Polskie porty są w dobrej kondycji finansowej, dlatego musimy iść krok dalej, inwestując w obszary, które są niezbędne do zapewniania nam bezpieczeństwa i siły rozwojowej […]. Powstanie całkowicie polski terminal zbożowy o bardzo dużej przepustowości. Rozbudowane zostaną także magazyny, które zwiększą swoją pojemność z 30 tys. do ponad 150 tys. ton – podkreślił Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.
Co istotne, w związku z budową terminala zbożowego, gdański port zainwestuje prawie 400 mln zł w rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.
To nie koniec inwestycji w porcie w Gdańsku. Na początku 2025 roku podpisana zostanie umowa na budowę infrastruktury służącej realizacji terminala gazowego.
- Urząd Morski przeznaczy na tę inwestycję ok. 800 mln zł. Będzie to kolejny krok do poprawy naszego bezpieczeństwa – zapowiedział Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Polskie porty mają stać się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa, zarówno ekonomicznego, energetycznego, jak i militarnego. Inwestycja związana z Terminalem Zbożowym jest także bardzo ważna dla rozwoju Gdańska, co podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.
- Dziękuję za współpracę i za dostrzeganie, że port jest częścią miasta. To nie jest jedyna inwestycja, przy której ta współpraca jest ważna z punktu widzenia Gdańska […]. Bardzo cieszymy się z tego rozwoju i z nowej inwestycji – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
Dla Gdańska ważne jest również, że zboże będzie transportowane do portu głównie drogą kolejową.
Terminal Zbożowy w Porcie Gdańsk
Nowy Agro Terminal zostanie zbudowany przez spółkę Port Gdański Eksploatacja. Inwestując w 9 dodatkowych magazynów zdolności magazynowe zostaną podniesione z 30 tys. ton do 152 tys. ton oraz zdolności przeładunkowe z 0,7 mln ton do 2,9 mln ton rocznie.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Bałtyk nowym filarem bezpieczeństwa NATO? Polska chce zbudować regionalny ekosystem obronny z Kaszubami w centrum
Bałtyk i Morze Czarne coraz bliżej. Belgia przekazała Ukrainie kolejny okręt. Litwa wzmacnia współpracę morską
Polski kapitał, polskie technologie. Local Content obejmie także sektor cyfrowy
Rośnie rola Marynarki Wojennej RP. Admirałowie wchodzą do grona najwyższych dowódców armii
Zmiana na szczycie Wojska Polskiego. Operacje na Bałtyku w rękach generała pilota Ireneusza Nowaka
Bałtyk wchodzi w nową erę bezpieczeństwa. ORKAN26 i szczyt RPMB pokazały zmianę myślenia państw regionu
Biało-czerwona na oceanie. Czy Polska wraca do gry o własną banderę?
SAFE rusza z miejsca. Polska modernizacja przyspiesza. Grupa WB wzmacnia pozycję w architekturze bezpieczeństwa
Od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne. Trójmorze zacieśnia samorządową współpracę
Slipform wśród firm odbudowujących Ukrainę
REKLAMA
REKLAMA