Prezydent RP Andrzej Duda: "Tylko państwo o silnym potencjale morskim zyska zaufanie sojuszników"

- Największym i najważniejszym wyzwaniem pozostaje dziś pilne podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury pozyskania nowoczesnych okrętów podwodnych - powiedział podczas Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Prezydent RP Andrzej Duda.

bezpieczeństwo marynarka wojenna nato polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości

28 listopada 2024   |   14:20   |   Źródło: KPRP / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Marek Borawski / KPRP

fot. Marek Borawski / KPRP

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji 106. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. W tym roku po raz pierwszy obchody odbywają się 28 listopada – w dniu przyjęcia historycznej daty utworzenia marynarki przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1918 roku.

- Bałtyk staje się jedną z najważniejszych aren, na której toczy się wojna hybrydowa z agresywnie nastawioną Rosją. (…) Przynależność do grona państw morskich daje Polsce możliwość wnoszenia istotniejszego wkładu w budowanie porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego - powiedział Prezydent RP.

Podczas przemówienia Prezydent podkreślił, że siły morskiej czasie pokoju realizuje cały katalog zadań, których „celem jest zapobieganie eskalacji konfliktu i stworzenie państwu warunków do harmonijnego rozwoju, także gospodarczego i społecznego”.

– Postawiona przed nią misja wymaga posiadania adekwatnego do wyzwań potencjału, który pozwoli domenie morskiej zapewnić stabilność sytuacji w kraju – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał, że "mający miejsce kilka dni temu kolejny incydent związany z uszkodzeniem podwodnych kabli pokazuje dobitnie, że skuteczna obrona morskiej infrastruktury krytycznej wymaga udziału marynarki wojennej."

- Niedawno oficjalnie otwarta została baza systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i nie bez przyczyny formacją odpowiedzialną za funkcjonowanie tej bazy jest marynarka wojenna USA, a do najważniejszych elementów całego systemu tej obrony należą te rozmieszczone na jednostkach morskich - mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

W Gdyni padły ważny słowa w zakresie rozwoju Marynarki Wojennej, w tym konieczności pozyskania okrętów podwodnych.

- Potrzebne jest pilne podjęcie decyzji o pozyskaniu przez wojsko nowoczesnych okrętów podwodnych, a co za tym idzie, potrzebne jest przyspieszenie prac nad uruchomieniem programu "Orka". Tylko państwo o silnym potencjale morskim zyska zaufanie sojuszników - mówił Prezydent.

Andrzej Duda dodał, że "największym i najważniejszym wyzwaniem pozostaje dziś pilne podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury pozyskania nowoczesnych okrętów podwodnych.

– Od niemal stu lat polska bandera nieprzerwanie była podnoszona na okrętach operujących pod powierzchnią wody. To nie tradycja jest jednak czynnikiem, który powinien przesądzić o przyspieszeniu prac. Są nim zdolności oferowane przez jednostki podwodne, których unikalność może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa – akcentował Prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojny RP wskazał, że połączenie tych zdolności z możliwościami jednostek bezzałogowych różnych typów okrętów podwodnych powinno „dopełnić wizję przyszłego kształtu marynarki”.

Prezydent Polski podkreślił, że marynarka wojenna stanowi kluczowe narzędzie realizacji polityki państwa, dlatego konieczne jest przywrócenie jej odpowiedniego poziomu niezależności poprzez wprowadzenie proponowanych zmian legislacyjnych.

- Projekt reformy systemu kierowania i dowodzenia armią zakłada przywrócenie dowództw rodzajów Sił Zbrojnych, w tym oczywiście Dowództwa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Zapewni to każdej formacji niezbędną podmiotowość i odpowiedni stopień autonomii oraz powrót do ważnej dla żołnierzy zasady, w której dowódca dowodzi, szkoli i odpowiada za swoich podwładnych. (...) Współpraca pomiędzy poszczególnymi rodzajami Sił Zbrojnych w ramach niezbędnych dziś działań pozwoli osiągnąć konieczny efekt synergii – wskazał Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Oficerowie Marynarki Wojennej RP odznaczeni zostali Morskim Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. 

Odznaczeni zostali:

Morskim Krzyżem  Zasługi

  • kmdr Walter Jarosz
    3. Flotylla Okrętów
  • kmdr Łukasz Szmigiel 
    3. Flotylla Okrętów
  • kmdr Bogdan Tomaszycki 
    3. Flotylla Okrętów
  • kmdr Artur Kołaczyński 
    Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego
  • kmdr por. Wojciech Rosłan 
    3. Flotylla Okrętów

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę

  • kadm. Wojciech Sowa 
    Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego
  • kmdr Paweł Smereka 
    Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
  • st. chor. szt. mar. Sebastian Leszczyński
    3. Flotylla Okrętów

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz