Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"

Trzy projekty wodorowe realizowane przez Orlen zostały wyróżnione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nagrody wręczono podczas Konferencji Stron Porozumienia Sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

biznes energetyka wiadomości

01 grudnia 2024   |   16:18   |   Źródło: Orlen / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Orlen

fot. Orlen

Konferencja Stron Porozumienia Sektorowego to coroczne spotkanie wszystkich sygnatariuszy dokumentu. Jak informuje Grupa Orlen, celem konferencji jest podsumowanie prac i osiągnięć oraz przedstawienie celów na kolejny rok. W trakcie wydarzenia szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Paulina Henning-Kloska wręczyła wyróżnienia za rozwój poszczególnych segmentów gospodarki wodorowej.

– Wodór staje się paliwem teraźniejszości, który jest szansą na skuteczną transformację gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Wodór nisko- i zeroemisyjny to doskonała odpowiedź na zmniejszanie śladu węglowego w procesach przemysłowych czy transporcie ciężkim i miejskim. Grupa Orlen czyni intensywne starania, aby wdrażać skuteczne rozwiązania dekarbonizacyjne, co pokazują zrealizowane i wyróżnione projekty – powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Orlen, który odebrał nagrodę w imieniu spółki.

Orlen zgłosił trzy projekty. Rada Koordynacyjna ds. Gospodarki Wodorowej, w skład której wchodzi 45 członków reprezentujących sektory administracji, biznesu oraz nauki, w drodze głosowania przyznała wyróżnienie za wszystkie trzy projekty.

  • Program „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland”.
  • Akademia H2.
  • Laboratoria badań wodoru jakości automotive Grupy Orlen.
     

W sumie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyróżniło pięć przedsiębiorstw. Poza Orlenem byli to: Gas System, Politechnika Krakowska, Dolnośląska Dolina Wodorowa i Arcerol Mittal.

- Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej podpisane pomiędzy przedstawicielami polskiej administracji, biznesu i nauki, stanowi kluczowy instrument wykonawczy Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. W jego ramach powołano Radę Koordynacyjną ds. Gospodarki Wodorowej oraz grupy robocze, zajmujące się różnorodną tematyką m.in. wytwarzaniem wodoru, jego dalszym wykorzystaniem czy rozwojem dolin wodorowych. W ramach grup roboczych przedstawiciele administracji publicznej, sektora prywatnego oraz świata nauki wypracują rozwiązania i rekomendacje zmierzające do osiągniecia celów wskazanych w porozumieniu tj. do rozwoju gospodarki wodorowej z wykorzystaniem polskiego wkładu (tzw. local content) - przekazał rzecznik Grupy Orlen Mateusz Witczyński.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.