Equinor i Polenergia rozpoczynają budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor, norweski koncern energetyczny, oraz Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, ogłosiły podjęcie finalnych decyzji inwestycyjnych (FID) dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Projekty te, o łącznej mocy 1 440 MW, wchodzą tym samym w fazę budowy. Zakończenie inwestycji i uruchomienie turbin zaplanowano na 2028 rok.
biznes energetyka gospodarka morska offshore pomorze wiadomościDzisiaj | 07:44 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Equinor / Polenergia
Łączna wartość inwestycji szacowana jest na około 27 mld zł (bez kosztów finansowania), a ich realizacja będzie miała strategiczne znaczenie dla polskiego sektora energetycznego – zarówno w zakresie transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.
– Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom. To bardzo ważny, symboliczny moment, który przypieczętowuje lata planowania i przygotowań, a jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju Polenergii. Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii S.A.
– Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki. Jako przyszły operator tych farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok, który przyczyni się do powstania silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej roli zamierzamy przez wiele lat wnosić wymierne korzyści dla Polski. Najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej, ścisłej współpracy z naszymi partnerami, w tym z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Wspólnie będziemy dążyć do skutecznego i bezpiecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie obu farm – podkreśla Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zlokalizowane będą w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości odpowiednio ok. 37 km i 22 km od brzegu. Złożą się na nie łącznie 100 turbin wiatrowych, każda o wysokości 260 m. Jeden obrót wirnika turbiny będzie wystarczający do zasilenia gospodarstwa domowego energią odnawialną na cztery dni. Oczekuje się, że łącznie obie farmy zaspokoją potrzeby ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych.
Inwestycja zakłada także budowę dwóch morskich stacji elektroenergetycznych OSS o mocy 720 MW każda, dwóch lądowych stacji elektroenergetycznych ONS oraz podziemnej linii kablowej o długości 14 km. Na obszarze tzw. landfall w pobliżu Ustki zostanie przeprowadzony horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą – w sposób bezwykopowy, minimalizujący wpływ na środowisko.
Farmy zostaną przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej przez stację PSE Słupsk Wierzbięcino. W Łebie natomiast Equinor zbuduje bazę operacyjno-serwisową, która będzie wspierać zarówno budowę, jak i późniejsze operacje morskie.
Equinor i Polenergia zaangażowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. Silny udział krajowych przedsiębiorstw w projektach ma na celu zwiększenie lokalnej wartości dodanej oraz wsparcie rozwoju polskiego przemysłu offshore.
Finansowanie inwestycji zostanie zrealizowane w formule project finance. Szczegóły zostaną podane po zakończeniu procesu finansowania.
Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i 3 przewidziany jest na 30 lat. Obie inwestycje objęte są 25-letnimi kontraktami różnicowymi (CfD).
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polska buduje fundamenty europejskiego offshore. Baltic Towers startuje z produkcją
Wysokie zyski Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2025 roku
Solidne wyniki i nowa segmentacja działalności. Grupa Energa podsumowuje pierwszy kwartał 2025 roku
Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Orlen wzmacnia pozycję w Europie Północnej
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
REKLAMA