Sławków - lądowe okno na świat. Rozbudowa terminalu kluczowa dla logistyki Polski i Unii Europejskiej
26 maja 2025 roku w Sławkowie podpisano umowę inwestycyjną pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Euroterminalem Sławków. Projekt ten to nie tylko istotny krok w rozwoju polskiej infrastruktury logistycznej, ale także strategiczna inwestycja wzmacniająca bezpieczeństwo i niezależność transportową Unii Europejskiej – zwłaszcza w kontekście odbudowy Ukrainy oraz nowych szlaków ładunkowych z Azji.
biznes logistyka polityka transport i spedycja wiadomości26 maja 2025 | 23:58 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Rozbudowa Euroterminalu zakłada powstanie drugiego terminalu intermodalnego wyposażonego w siedem nowych torów oraz nowoczesne urządzenia przeładunkowe, umożliwiające szybszą i bardziej efektywną obsługę kontenerów. To inwestycja o wartości 180 mln zł, która niemal podwoi przepustowość terminalu – z obecnych 285 tys. TEU do 530 tys. TEU rocznie.
— Infrastruktura jest krwiobiegiem polskiej gospodarki, dlatego rozbudowa terminala w Sławkowie to najlepiej wydane pieniądze z punktu widzenia polskiej logistyki i polskiego transportu, który jest nowoczesny i jest kluczowy dla procesów przeładunkowych w całej Europie i nie tylko — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Znaczenie terminalu w Sławkowie wzrasta w kontekście paneuropejskich korytarzy transportowych. Lokalizacja tego obiektu na przecięciu osi północ–południe (Baltic–Adriatic) oraz wschód–zachód czyni go kluczowym ogniwem sieci logistycznej kontynentu.
— Akurat ten kierunek – łączący Morze Śródziemne z Bałtykiem – jest dzisiaj ważniejszy nawet dla Sławkowa niż kierunek wschód–zachód, jeśli chodzi o ilość ładunków, jakie przechodzą przez Sławków. A więc Włochy, a więc państwa leżące nad Adriatykiem i oczywiście z drugiej strony Baltic Hub, czyli dwa wielkie morskie okna na świat, a w środku serce to lądowe, czyli Sławków — podkreślił premier Donald Tusk podczas uroczystości podpisania umowy.
Niezwykłym atutem terminalu jest jego położenie na końcu szerokotorowej linii kolejowej LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa) – jedynej takiej w Unii Europejskiej, prowadzącej od granicy z Ukrainą aż do Sławkowa. To właśnie szerokie tory, umożliwiające bezpośredni transport towarów z Dalekiego Wschodu bez konieczności zmiany rozstawu, stanowią o wyjątkowości tego węzła.
— Sławków to polskie okno na świat, dlatego nadzór nad rozwojem Sławkowa powinien być w 100 procentach polski. Kto kontroluje Euroterminal w Sławkowie, kontroluje przepływ towarów w układzie Unia Europejska – Ukraina — dodał minister Dariusz Klimczak.
Bliskość dwóch dużych lotnisk – Kraków-Balice (57 km) i Katowice-Pyrzowice (44 km), a także autostrad A1 i A4, jeszcze bardziej wzmacnia strategiczne znaczenie Sławkowa jako multimodalnego centrum logistycznego o znaczeniu ponadregionalnym.
Rozbudowa terminalu to nie tylko zwiększenie możliwości przeładunkowych, ale także impuls gospodarczy dla regionu oraz realne wzmocnienie pozycji Polski jako lidera logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Port Gdańsk zyska nowoczesne centrum kontroli granicznej. Rusza ważna inwestycja dla polskiego wybrzeża
Port Łeba otwiera się na offshore. Zakończenie modernizacji w sierpniu 2026
Nowe źródło kogeneracyjne w Elblągu
Polscy armatorzy łączą siły pod wspólną marką POLSCA Baltic Ferries. Co to oznacza dla branży?
Equinor i Polenergia rozpoczynają budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Polska buduje fundamenty europejskiego offshore. Baltic Towers startuje z produkcją
Wysokie zyski Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2025 roku
Solidne wyniki i nowa segmentacja działalności. Grupa Energa podsumowuje pierwszy kwartał 2025 roku
Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
REKLAMA