Grupa Orlen w gronie partnerów OGDC. "Dekarbonizacja i minimalizacja wpływu tej działalności na klimat"
Orlen dołącza do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC). Celem organizacji jest przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu przez zacieśnianie współpracy branżowej i wymianę know-how. Przystępując do organizacji, Grupa Orlen będzie wspierać jej założenia, które wpisują się w cele strategiczne koncernu. Dotyczą one m.in.: osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w zakresach 1 i 2 , redukcji emisji metanu (zero venting) oraz eliminacji rutynowego spalania do 2030 roku, a także znacznym inwestycjom w transformację energetyczną.
biznes offshore wiadomości21 listopada 2024 | 06:15 | Źródło: Orlen / Gazeta Morska | Drukuj
Artur Osuchowski Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN i Wiceprezes SOCAR Afgan Isayev | fot. Orlen
W ogłoszeniu współpracy, które odbyło się podczas trwającego w Baku międzynarodowego szczytu klimatycznego COP29, udział wziął szef komitetu sterującego OGDC i wiceprezes SOCAR Afgan Isayev.
– Dołączenie Grupy ORLEN do Oil & Gas Decarbonization Charter to wyraz naszego zaangażowania w rozwój transformacji energetycznej kraju i regionu. Realizowane przez organizację cele wpisują się w politykę Grupy ORLEN w zakresie dekarbonizacji i minimalizacji wpływu tej działalności na klimat. Postępująca zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, które wymaga zdecydowanych i skoncentrowanych działań. Wspólnie z innymi dużymi partnerami z branży będziemy podejmować aktywne działania na rzecz ograniczania emisyjności w ramach prowadzonej działalności – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej Orlen.
Inicjatywa OGDC skupia największe na świecie firmy, odpowiadające za 42 proc. światowej produkcji węglowodorów. Wśród nich są m.in. BP, Shell, TotalEnergies, Eni, Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc, ExxonMobil, Petrobras i Petronas.
– Jestem zaszczycony, że mogę powitać Grupę ORLEN, jedną z największych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej, w OGDC. Zaangażowanie ORLEN jest dodatkowym wzmocnieniem pozwalającym zintensyfikować nasze wspólne wysiłki na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji w branży naftowej i gazowej. ORLEN wnosi do OGDC nowe perspektywy i możliwości. Cieszymy się, że współpracujemy, aby wspólnie kontynuować progres w realizacji celów zgodnych z ambicjami OGDC – powiedział Bjørn Otto Sverdrup, szef Sekretariatu OGDC.
Jak informuje biuro prasowe Grupy Orlen, koncern przyspiesza inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze, poprawę efektywności obecnie funkcjonujących aktywów oraz inwestycje w budowę infrastruktury do wychwytywania i transportu dwutlenku węgla.
Do końca dekady Grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową.
Projekt Baltic Power, realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, już w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW.
Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC) jest jedną z przełomowych inicjatyw zapoczątkowanych podczas COP28. To międzynarodowa organizacja, mająca na celu przyspieszenie działań na rzecz klimatu w całym sektorze naftowym i gazowym.
Organizacja określa szereg ambicji klimatycznych dla sygnatariuszy, które będą wspierane przez program dzielenia się wiedzą i współpracy w celu przyspieszenia działań. Dzięki szerokiemu zasięgowi geograficznemu, skierowanemu do krajów produkujących w gospodarkach rozwijających się, OGDC ma potencjał, aby przynieść wymierne wyniki wspierające światowe dążenie do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
OGDC jest inicjatywą podjętą w ramach Globalnego Akceleratora Dekarbonizacji (GDA), serii przełomowych inicjatyw uruchomionych na COP28 w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i zmniejszenia globalnych emisji.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Nowy inwestor w szczecińskim Porcie. Powstanie nowy uniwersalny terminal przeładunkowy
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Unikatowa na skalę europejską nieruchomość w Porcie Gdańsk wystawiona do przetargu
Przemysł morski mobilizuje się do wdrożenia czystych paliw. Dekada przełomu dla czystej żeglugi
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Tomasz Wojak nowym członkiem zarządu Erbudu
Lisner inwestuje w przyszłość polskiej branży produkcji rybnej. Transakcja z Graalem zatwierdzona
Energa sponsorem głównym Domu Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej
REKLAMA