Bezpieczeństwo narodowe w centrum uwagi. Andrzej Duda: "Uzyskanie silnych gwarancji bezpieczeństwa priorytetem"

Pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęcone aktualnej sytuacji międzynarodowej oraz bezpieczeństwu Polski. Spotkanie miało miejsce w trzecią rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę i zgromadziło czołowych przedstawicieli polskiej sceny politycznej.

bezpieczeństwo polityka wiadomości

24 lutego 2025   |   19:41   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Prezydent w swoim wystąpieniu otwierającym posiedzenie podkreślił niezmienne stanowisko Polski w sprawie zakończenia konfliktu.

- Ta wojna musi się zakończyć sprawiedliwym i trwałym pokojem. To znaczy takim, który sprawi, że w przyszłości nie dojdzie do wybuchu kolejnego, być może jeszcze większego konfliktu, by w przyszłości Rosja nikogo już nie napadła - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, „to jest także kwestia bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, a także – w moim przekonaniu – całej Europy”.

Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo Polski w kontekście procesów negocjacyjnych, które – jak wskazał Andrzej Duda – zapoczątkował były prezydent USA Donald Trump.

- Spotykamy się w momencie, w którym pojawiły się perspektywy na zakończenie wojny na Ukrainie, a przynajmniej wynegocjowania jakiegoś rozejmu – przede wszystkim uzyskania efektu, w którym przestaną ginąć ludzie – mówił Prezydent RP, dodając, że „rozmowy, które dzisiaj przeprowadzamy, mają znaczenie fundamentalne z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli".

Silne gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i Europy

Andrzej Duda zaznaczył, że kluczowe dla Polski jest uzyskanie silnych i wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa.

- To jest z naszego punktu widzenia najistotniejsza kwestia, co w praktyce oznacza przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego – podkreślił.

W swoim wystąpieniu stwierdził także, że „nie może być tak, że ktoś napada na inne państwo i w efekcie uzyskuje jakiekolwiek korzyści terytorialne czy polityczne. To jest absolutnie niedopuszczalne i prowadzi do dalszej destabilizacji międzynarodowej”.

W kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Andrzej Duda zwrócił uwagę na potrzebę intensyfikacji działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa oraz relacji transatlantyckich.

- Nie ma dzisiaj – w moim przekonaniu – dla nas lepszego miejsca do prowadzenia rozmów na temat Unii Europejskiej niż właśnie Warszawa. Żałuję, iż zrezygnowano z planów przeprowadzenia w Polsce organizacji u nas szczytów Unia Europejska – Stany Zjednoczone i Unia Europejska – Ukraina. Byłaby to doskonała okazja do takich rozmów – zaznaczył Prezydent RP.

Relacje transatlantyckie i rola USA

Podczas posiedzenia Prezydent RP podkreślił znaczenie relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Wskazał na swoje wieloletnie działania w celu wzmacniania więzi transatlantyckich oraz zwiększania obecności wojsk NATO, a zwłaszcza wojsk amerykańskich, w Polsce.

- Od samego początku mojej prezydentury robię wszystko, by umacniać więzi transatlantyckie i wzmacniać obecność także wojsk NATO w Polsce, a zwłaszcza obecność amerykańską, bo jest to największa i najsilniejsza armia w Sojuszu – mówił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu otwierającym posiedzenie przypomniał, że od lat zabiega o to, "by obecność wojskowa Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce była wzmocniona, by była to obecność stała, rzeczywista, taka, która będzie odstraszała każdego potencjalnego napastnika”.

Prezydent przypomniał również o swojej niedawnej wizycie w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Donaldem Trumpem, a także przedstawicielami administracji amerykańskiej, m.in. Szefem Pentagonu Pete'em Hegsethem oraz Specjalnym Wysłannikiem ds. Rosji i Ukrainy Keithem Kelloggiem.

- Te rozmowy dotyczyły m.in. przyszłej roli Stanów Zjednoczonych w procesie negocjacyjnym – oznajmił Prezydent RP Andrzej Duda.

Apel o współpracę ponad podziałami politycznymi

Podczas wystąpienia dla mediów po zakończeniu posiedzenia Prezydent RP zaapelował do rządu o rezygnację z planowanych zmian, które mogłyby eliminować przedstawicieli Prezydenta RP z posiedzeń komitetów Rady Ministrów.

- To zaprzeczy idei dobrej współpracy w sprawach bezpieczeństwa. Powinniśmy współpracować nie tylko w ramach RBN, ale także na co dzień – zaznaczył Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu otwierającym posiedzenie RBN podkreślił, że wszyscy powinniśmy działać wspólnie, absolutnie ponad podziałami politycznymi, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej, dla bezpieczeństwa jej obywateli, dla realizacji jej interesów.

Prezydent wskazał, że zmiany planowane przez premiera Donalda Tuska dotknęłyby przede wszystkim przyszłego Prezydenta RP, którego kadencja rozpocznie się za kilka miesięcy.

- Wykluczenie jego przedstawicieli z posiedzeń komitetów Rady Ministrów nie będzie służyć ani realizacji konstytucyjnej zasady współdziałania, ani bezpieczeństwu i dobremu funkcjonowaniu Rzeczypospolitej w tych bardzo trudnych czasach – dodał Andrzej Duda.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz członkowie rządu, w tym Premier Donald Tusk, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także przedstawiciele klubów parlamentarnych i dowództwa wojskowego. Obecni byli także m.in. gen. Wiesław Kukuła – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreśliło kluczowe znaczenie bezpieczeństwa Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska aktywnie uczestniczy w rozmowach dotyczących przyszłości Europy, dążąc do uzyskania silnych gwarancji bezpieczeństwa oraz umacniania relacji transatlantyckich. Warto pamiętać, że od początku roku do końca czerwca Polska przewodniczy także Radzie Unii Europejskiej, więc tym bardziej rola Polski, jako lidera nie tylko regionu, ale i całego kontynentu powinna być wspólnym celem rządu, opozycji oraz gabinetu Prezydenta PR.

Wspólna odpowiedzialność za przyszłość Polski

W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej jedność i współpraca wszystkich sił politycznych powinny stanowić fundament działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Kluczowe jest, by interes narodowy zawsze stał ponad doraźnymi sporami i by działania decydentów skupiały się na wzmacnianiu suwerenności państwa, a nie realizowaniu celów obcych podmiotów.

Nienaruszalność polskich granic, siła Wojska Polskiego i strategiczne relacje międzynarodowe muszą być priorytetem. Polska flaga – biało-czerwona, symbol dumy i wolności – powinna niezmiennie powiewać na wietrze historii, przypominając, że niepodległość to skarb, którego musimy strzec nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!

Kamil Kusier
redaktor naczelny


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz