Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Equinor, norweski koncern energetyczny, oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, ogłosiły podjęcie finalnych decyzji inwestycyjnych (FID) dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Decyzja ta otwiera fazę budowy dwóch bliźniaczych inwestycji o łącznej mocy 1 440 MW, które powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zakończenie prac i pełne uruchomienie farm planowane jest na 2028 rok.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomościDzisiaj | 00:32 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Equinor
Projekty Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w historii polskiego sektora energetycznego. Ich wartość inwestycyjna, bez uwzględnienia kosztów finansowania, szacowana jest na około 27 miliardów złotych. W ramach inwestycji powstanie 100 turbin wiatrowych najnowszej generacji, każda o wysokości 260 metrów – to więcej niż mierzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden obrót wirnika takiej turbiny pozwoli na wygenerowanie energii wystarczającej dla jednego gospodarstwa domowego na cztery dni.
Farmy zlokalizowane będą odpowiednio około 22 km (Bałtyk 3) i 37 km (Bałtyk 2) od linii brzegowej. W ramach inwestycji powstaną również dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne (OSS) – każda o mocy 720 MW, dwie lądowe stacje elektroenergetyczne (ONS) oraz podziemna linia kablowa o długości 14 km. Miejsce wyprowadzenia mocy zrealizowane zostanie metodą horyzontalnego przewiertu kierunkowego w pobliżu Ustki, co zapewni minimalny wpływ na środowisko i krajobraz wybrzeża. Obie farmy zostaną włączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez stację PSE Słupsk Wierzbięcino.
W Łebie powstaje dedykowana baza operacyjno-serwisowa realizowana przez Equinor, która będzie wspierać zarówno fazę budowy, jak i wieloletnią eksploatację obu farm. Okres operacyjny Bałtyk 2 i 3 przewidziany jest na co najmniej 30 lat. Projekty mają zagwarantowane 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD), co zapewnia stabilność finansową i przewidywalność przychodów.
W ramach realizacji przedsięwzięcia zakontraktowano kilkunastu głównych wykonawców, w tym renomowane polskie firmy, takie jak Tele-Fonika Kable czy Enprom. Aktywne zaangażowanie lokalnych podmiotów przemysłowych stanowi ważny element strategii budowy krajowego łańcucha dostaw dla sektora offshore wind.
– Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom. To bardzo ważny, symboliczny moment, który przypieczętowuje lata planowania i przygotowań, a jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju Polenergii. Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów – powiedziała Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii S.A.
– Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki. Jako przyszły operator tych farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok, który przyczyni się do powstania silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej roli zamierzamy przez wiele lat wnosić wymierne korzyści dla Polski. Najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej, ścisłej współpracy z naszymi partnerami, w tym z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Wspólnie będziemy dążyć do skutecznego i bezpiecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie obu farm – podkreślił Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
Finansowanie inwestycji odbywa się w formule project finance. Szczegóły dotyczące zamknięcia finansowania zostaną ogłoszone w kolejnych tygodniach.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to projekt o strategicznym znaczeniu dla krajowej transformacji energetycznej i budowy silnej pozycji Polski na mapie europejskiej energetyki wiatrowej offshore. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zasilenie ponad 2 milionów gospodarstw domowych czystą energią, co przełoży się na redukcję emisji i zwiększenie niezależności energetycznej kraju.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Sunreef 43M Eco z German Innovation Award 2025. To nowa era superjachtów?
Orlen inwestuje w nowoczesne elektrolizery wodoru
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o tym, jak stocznia instaluje urządzenia cumownicze
Orlen wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce
Gdańsk buduje przyszłość offshore. Terminal T5 kluczowym punktem dla farmy Baltica 2
Port Gdynia: zaproponowano dotychczasowemu operatorowi przedłużenie umowy dzierżawy terminala zbożowego
REKLAMA