„Bezpieczeństwo Europy zaczyna się w Polsce”. Andrzej Duda apeluje o większe wydatki NATO i wsparcie dla Ukrainy

Polska umacnia swoje zaangażowanie w NATO i apeluje o zwiększenie wydatków na obronność. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkań z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Ruttem oraz na arenie międzynarodowej podkreślał kluczową rolę stabilizacji w regionie oraz wsparcia dla Ukrainy.

bezpieczeństwo na świecie nato polityka wiadomości

07 marca 2025   |   09:17   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Marek Borawski / KPRP

fot. Marek Borawski / KPRP

Bezpieczeństwo Europy w obliczu rosyjskiego zagrożenia

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Andrzej Duda złożył na ręce Marka Ruttego pismo w sprawie podniesienia wydatków obronnych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego do 3% PKB. Podczas spotkania Prezydent RP przypomniał, że Polska wydaje już niemal 5% PKB na obronność – najwięcej spośród wszystkich państw członkowskich NATO.

– Polacy godzą się na tak wysokie wydatki, ponieważ widzą odrodzenie rosyjskiego imperializmu. To realne zagrożenie, które może dotknąć nie tylko Ukrainę, ale i inne kraje regionu mówił Andrzej Duda.

Jego zdaniem, brak jednoznacznej reakcji NATO i zbyt wolne tempo zwiększania wydatków obronnych mogą ośmielić Rosję do dalszych agresywnych działań. – 

- Musimy realizować odbudowę naszego potencjału obronnego. To zadanie zarówno dla Polski, jak i całego Sojuszu – podkreślił Prezydent RP.

Rola Polski w pomocy Ukrainie

Od początku rosyjskiej agresji Polska odgrywa kluczową rolę w udzielaniu wsparcia Ukrainie. Jako pierwsze państwo NATO dostarczyła myśliwce MiG-29, czołgi i transportery opancerzone. Ponadto Polska stanowi logistyczne zaplecze dla transportu pomocy międzynarodowej na Ukrainę.

– Bez naszej infrastruktury – portów, lotnisk, autostrad czy linii kolejowych – dostawy wsparcia dla Ukrainy byłyby znacznie utrudnione. To dzięki Polsce codziennie dociera tam sprzęt i pomoc humanitarna – zaznaczył Andrzej Duda.

Jednocześnie Prezydent RP wskazał, że Polska mogłaby przekazać Ukrainie pozostałe eskadry myśliwców MiG-29, ale warunkiem jest zapewnienie przez sojuszników adekwatnego zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Strategiczne znaczenie Ukrainy i przyszłość stabilizacji regionu

Prezydent Andrzej Duda odniósł się również do przyszłości Ukrainy po zakończeniu wojny. Jego zdaniem, Ukraina stanie się strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych, m.in. ze względu na bogate zasoby mineralne i możliwości współpracy w sektorze surowcowym.

– Jeśli dojdzie do strategicznego porozumienia między USA a Ukrainą, będzie to dla Amerykanów obszar kluczowy pod względem gospodarczym i politycznym. A tam, gdzie Stany Zjednoczone mają swoje interesy, tam dbają o bezpieczeństwo powiedział polski prezydent.

W kwestii stabilizacji po wojnie Andrzej Duda zasugerował, że zamiast sił NATO czy UE na granicy Ukrainy i Rosji mogłyby działać siły pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych, co byłoby rozwiązaniem akceptowalnym także dla Moskwy.

Polska nie ustaje w wysiłkach na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Europy. Apel o zwiększenie wydatków NATO na obronność do 3% PKB, nieustanne wsparcie Ukrainy oraz propozycje dotyczące stabilizacji regionu to kluczowe elementy polskiej polityki bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że kluczowym celem jest doprowadzenie do trwałego, sprawiedliwego pokoju, który zapewni Ukrainie suwerenność, a Europie – długofalową stabilizację. W tym procesie Polska pełni rolę zarówno zaplecza logistycznego, jak i aktywnego inicjatora zmian na forum międzynarodowym.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz