Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
W sobotni wieczór, 17 maja 2025 roku, doszło do tragicznego wypadku z udziałem jednego z najsłynniejszych żaglowców szkolnych świata — meksykańskiego barku ARM Cuauhtémoc. Podczas manewru opuszczania nabrzeża Pier 17 w Nowym Jorku, jednostka wskutek awarii zasilania straciła sterowność i z dużą siłą uderzyła masztami w dolną część Brooklyn Bridge. W wyniku kolizji śmierć poniosło dwóch kadetów, a co najmniej 19 członków załogi zostało rannych, w tym cztery osoby są w stanie krytycznym.
bezpieczeństwo na świecie porty wiadomości żeglarstwo18 maja 2025 | 14:24 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Kamil Kusier / Gazeta Morska
Na pokładzie żaglowca znajdowało się 277 osób, w tym 64 kobiety. ARM Cuauhtémoc odbywał wówczas swój kolejny rejs szkoleniowy, obejmujący 22 porty w 15 krajach. W Nowym Jorku żaglowiec prezentował się lokalnej społeczności i turystom, będąc żywym symbolem morskiego dziedzictwa Meksyku.
ARM Cuauhtémoc, zbudowany w 1982 roku w hiszpańskiej stoczni Celaya w Bilbao, to trzymasztowy bark o długości całkowitej 90,5 m, będący jednostką bliźniaczą m.in. kolumbijskiego Gloria i ekwadorskiego Guayas. Nazwa żaglowca pochodzi od ostatniego władcy Azteków, Cuauhtémoca — co w języku nahuatl oznacza "Spadającego Orła".
Dla polskich miłośników żagli Cuauhtémoc jest jednostką szczególną. Był wielokrotnym gościem The Tall Ships Races oraz innych zlotów żaglowców, w tym w Szczecinie, Gdyni czy Gdańsku, gdzie jego majestatyczne sylwetki nie sposób było pomylić z żadną inną. Ubrany w tradycyjny, śnieżnobiały takielunek, z liczną załogą w paradnych mundurach, żaglowiec ten zawsze budził ogromne zainteresowanie, a jego otwarte pokłady przyciągały tłumy zwiedzających.
Na wieść o tragedii kondolencje złożyli m.in. prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum oraz burmistrz Nowego Jorku Eric Adams. Oficjalne dochodzenie ma wyjaśnić, co dokładnie doprowadziło do utraty kontroli nad jednostką – wstępne doniesienia wskazują na awarię systemu elektrycznego.
Most Brookliński nie odniósł istotnych uszkodzeń i został ponownie otwarty po krótkiej inspekcji. Uszkodzony Cuauhtémoc został tymczasowo odholowany do Pier 16, a planowana jest jego relokacja do stoczniowego nabrzeża Pier 36, gdzie nastąpi ocena stanu technicznego jednostki.
Ta tragedia to nie tylko strata dla meksykańskiej marynarki wojennej, ale i całej międzynarodowej społeczności żaglowców. Cuauhtémoc od dekad reprezentował ducha morskiej edukacji i dyplomacji żagla — wartości, które również na polskim wybrzeżu zawsze spotykały się z ogromnym szacunkiem.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Tarcza Bałtyku nabiera kształtu. Polska liderem regionalnego bezpieczeństwa
Zakłócenia sygnału GNSS nad południowym Bałtykiem. Realne zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji morskich?
Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali mężczyznę
Pożar i eksplozje na MV Wan Hai 503. Akcja ratunkowa u wybrzeży Indii
Korytarz życia na plaży z poparciem MSWiA. „Inicjatywa OSP Jantar wpisuje się w cele rządowego programu”
Bayraktar TB3: 100 udanych misji pokładowych na TCG Anadolu
NATO trenuje na Bałtyku. Ćwiczenia ogniowe z udziałem SNMCMG1
Saab i Maxar łączą siły. Nowy krok w kierunku bezpieczeństwa w przestrzeni wielodomenowej
Port Gdańsk inwestuje w bezpieczeństwo: nowoczesny sprzęt ratowniczy dla MSPiR SAR
Powrót Komisariatu Wodnego w Szczecinie. Bezpieczeństwo na wodach priorytetem przed sezonem turystycznym
REKLAMA