Ponad 290 milionów wsparcia dla Baltic Towers od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Baltic Towers Sp. z o.o., spółka będąca wynikiem współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiego lidera na rynku energetyki odnawialnej, GRI Renewable Industries S.L., otrzymała pozytywną decyzję organów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ws. przyznania dofinansowania o wartości 291 mln zł dla wsparcia tej inwestycji. BT realizuje budowę najbardziej zaawansowanej technologicznie fabryki wież wiatrowych offshore w Europie. Fabryka powstająca na Wyspie Ostrów w Gdańsku będzie kamieniem milowym w rozwoju polskiej i europejskiej energetyki wiatrowej, a pozyskane finansowanie dodatkowo wzmacnia tę kluczową inwestycję.
biznes energetyka gospodarka morska offshore trójmiasto wiadomości20 grudnia 2024 | 15:19 | Źródło: ARP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Agencja Rozwoju Przemysłu
NFOŚ, w ramach programu „Sprawiedliwa transformacja”, przyznało Baltic Towers Sp. z o.o. finansowanie, w formie długoterminowej pożyczki, o wartości 291 mln zł. To kluczowy element, który wspiera utrzymanie harmonogramu budowy i terminowe uruchomienie produkcji w 2. kwartale 2025 roku. Pozyskane finansowanie wspiera bezpieczną transformację energetyczną Polski i Europy oraz podkreśla strategiczne znaczenie Baltic Towers w międzynarodowym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
- Nasza inwestycja w Stoczni Gdańskiej będzie kluczowa, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Z dumą możemy powiedzieć, że budowa przebiega zgodnie z założonym planem i w maju przyszłego roku fabryka ruszy pełną parą. Wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pewno się do tego przyczyni. Cieszę się, że NFOŚiGW wierzy w ten ważny dla gospodarki projekt, co jest efektem doskonałej współpracy pomiędzy naszymi dwoma podmiotami – powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski.
Jak przypomina spółka w komunikacie, Baltic Towers to nie tylko inwestycja lokalna, ale przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Fabryka, która powstaje w Gdańsku, będzie mogła produkować wieże wiatrowe o imponujących parametrach – sekcje wieżowe o długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów. Dzięki temu Baltic Towers będzie w stanie wspierać rozwój turbin wiatrowych kolejnych generacji tj. o mocy 15MW i większych.
Na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż skomplikowanego wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej, będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez kluczowych klientów rynku MEW. Innowacyjne rozwiązania zastosowane już na etapie projektowym sprawią, że fabryka będzie przyjazna zarówno dla pracowników, jak i otoczenia, tworząc ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.
Budowa fabryki umocni pozycję kraju jako kluczowego gracza w europejskiej transformacji energetycznej, dostarczając zaawansowane komponenty do morskich farm wiatrowych, które stanowią jeden z filarów polityki klimatycznej UE oraz strategii zrównoważonego rozwoju.
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Westinghouse z kontraktem od NASA-DOE dotyczącym rozwoju mikroreaktora kosmicznego
Podsumowanie 2024 roku PGE Baltica. Czy był to udany rok?
Aramco jako lider innowacji i lokalizacji. Gigant w drodze do rewolucji przemysłowej w regionie
"Wieloryb" z Zatoki Meksykańskiej. Shell otwiera nowy rozdział w eksploatacji głębinowej
Powstaje Polski Zielony Fundusz dla inwestycji w transformację energetyczną
Minimalna krajowa w 2025 roku. Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile teraz zarobisz
Sztuczna inteligencja w pracy? 44 proc. kobiet w biznesie chce korzystać z AI
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji po raz pierwszy od trzech miesięcy
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
REKLAMA
REKLAMA