Podsumowanie wyników przeładunków w Porcie Gdynia za 2024 rok
Port Gdynia zakończył rok 2024 z bardzo dobrymi wynikami, potwierdzającymi jego kluczową rolę w polskiej gospodarce morskiej. W minionym roku odnotowano m.in. imponujące wyniki finansowe, które odzwierciedlają dynamiczny rozwój portu.
porty wiadomości24 stycznia 2025 | 07:53 | Źródło: Port Gdynia / Gazeta Morska | Drukuj
fot. mat. prasowy
W 2024 roku Port Gdynia osiągnął znaczne wartości w obsłudze kluczowych grup ładunkowych, w tym w przeładunkach kontenerów, które zarejestrowały jeden z najlepszych rocznych rezultatów.
- Zbliżyliśmy się do rekordu z 2021 roku, wynoszącego 986 tysięcy TEU. W ubiegłym roku udało nam się osiągnąć wynik 975 tysięcy TEU – mówi Piotr Gorzeński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Przekroczenie granicy miliona TEU jest na wyciągnięcie ręki i stanowi realny cel na przyszłość – dodaje prezes Gorzeński.
Port Gdynia niezmiennie pozostaje jednym z liderów wśród polskich portów, zapewniając efektywną obsługę różnorodnych grup ładunkowych i wspierając rozwój krajowej gospodarki morskiej. Świadczą o tym dane przeładunków w pozostałych kategoriach.
- Dynamiczny rozwój widoczny jest również w obszarze technologii ro-ro, gdzie przeładunki wzrosły o ponad 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Segment zboża osiągnął wynik 5,5 miliona ton, co, mimo spadku wynikającego z normalizacji po okresie ponadprzeciętnych rezultatów spowodowanych sytuacją geopolityczną, nadal zapewnia Gdyni dominującą pozycję na rynku – wyjaśnia prezes spółki.
W przypadku węgla zaobserwowano podobne trendy, co związane jest z globalnymi zmianami gospodarczymi, w tym z procesem dekarbonizacji. Z kolei w przypadku paliw płynnych, Port utrzymuje dobry wynik. W podsumowaniu rocznym przeładunki te przekroczyły 3 miliony ton.
Rok 2024 to również imponujące dane finansowe.
- Zysk netto wyniósł ponad 140 milionów złotych, co oznacza wzrost o ponad 32 procent w stosunku do roku 2023. Ten rezultat świadczy o skuteczności naszych działań i stabilnej pozycji finansowej portu – informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
PolSca Baltic Ferries. Nowa jakość na Bałtyku prosto z Polski
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk trwa. Na pokładzie Viking Vela zmieści się nawet tysiąc pasażerów
Gdańsk buduje przyszłość offshore. Terminal T5 kluczowym punktem dla farmy Baltica 2
Przemieszczenie tankowca "Khatanga" wewnątrz Portu Gdynia w czwartek
Port Gdynia: zaproponowano dotychczasowemu operatorowi przedłużenie umowy dzierżawy terminala zbożowego
Port Gdynia: tankowiec "Khatanga" przygotowany do opuszczenia portu
REKLAMA