PolSca Baltic Ferries. Nowa jakość na Bałtyku prosto z Polski
16 maja 2025 r. w Szczecinie oficjalnie ogłoszono powstanie PolSca Baltic Ferries – strategicznego partnerstwa pomiędzy Unity Line (reprezentującą Grupę Polska Żegluga Morska i Euroafrica) oraz Polską Żeglugą Bałtycką – Polferries. Nowa marka łączy potencjał, kompetencje i tradycje dwóch kluczowych graczy polskiego rynku żeglugi promowej, otwierając nowy rozdział dla całego sektora transportu morskiego w regionie Morza Bałtyckiego.
pomorze pomorze zachodnie porty transport i spedycja turystyka morska i rekreacja wiadomości16 maja 2025 | 15:30 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Polska Żegluga Morska
Z Polski do Skandynawii – wspólny front przewoźników promowych
POLSCA Baltic Ferries to odpowiedź na potrzebę konsolidacji krajowego sektora promowego w obliczu rosnącej konkurencji, dynamicznych zmian w logistyce morskiej oraz rosnących oczekiwań klientów – zarówno w segmencie przewozów pasażerskich, jak i towarowych. Nowa marka ma być symbolem jakości, niezawodności i nowoczesności.
Jak podkreślono podczas konferencji prasowej w Szczecinie, POLSCA Baltic Ferries będzie oferować:
- skoordynowaną siatkę połączeń między Polską a Skandynawią,
- wspólne zarządzanie flotą i inwestycje w nowoczesne, ekologiczne jednostki,
- ujednolicone standardy obsługi klienta i bezpieczeństwa,
- większą efektywność operacyjną i konkurencyjność na rynku europejskim.
Harmonizacja, nie fuzja
Warto zaznaczyć, że projekt nie zakłada formalnej fuzji spółek, ale ich ścisłą współpracę w ramach jednolitego szyldu marketingowego i operacyjnego. To tzw. „harmonizacja” działań, która ma umożliwić integrację ofert, systemów rezerwacyjnych i strategii rozwoju, przy zachowaniu odrębności organizacyjnej obu operatorów.
PolSca– nazwa z przekazem
Marka POLSCA, zapisana charakterystycznie przez „C”, to gra słów niosąca jasne przesłanie: Polska–Skandynawia. To celowy zabieg komunikacyjny, który wzmacnia tożsamość nowego podmiotu na rynku międzynarodowym, jednocześnie pozostając prostym i łatwym do zapamiętania brandem.
– Polska wpływa na Bałtyk – i to dosłownie. Nasi armatorzy właśnie podpisali porozumienie i będą współpracować w zakresie transportu promowego. Ich promy będą pływać pod jednym szyldem – PolSca. Musicie przyznać, że to genialna w swojej prostocie nazwa: PolSca, przez ‘c’, bo z Polski do Skandynawii. Wczoraj premier ogłosił program budowy nowych promów, dziś ogłaszamy współpracę armatorów. Wszystko po to, aby nasi armatorzy dosłownie przejęli rynek promowy na Morzu Bałtyckim. Bałtyk będzie polski – skomentował Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Nowe promy, nowe inwestycje, nowa przyszłość
Inicjatywa zbiega się z ogłoszonym przez rząd programem inwestycyjnym w nowe jednostki promowe dla polskich armatorów. Współpraca pod marką PolSca ma również przyspieszyć transformację floty w kierunku jednostek niskoemisyjnych i dostosowanych do przyszłych wymogów środowiskowych UE. To nie tylko krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, ale też zwiększenia konkurencyjności całej branży.
Ku nowej sile na Bałtyku
PolSca Baltic Ferries to przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla polskiego transportu morskiego. Synergia pomiędzy Polferries i Unity Line, wspólna wizja rozwoju i umocnienie polskiej obecności w kluczowych korytarzach transportowych Morza Bałtyckiego to nie tylko efekt wielomiesięcznych negocjacji, ale także odpowiedź na potrzebę zbudowania silnej, narodowej marki promowej z europejskimi ambicjami.
To dopiero początek. Jak zapowiadają przedstawiciele obu firm – nadchodzące miesiące przyniosą kolejne decyzje, które określą kierunek rozwoju nowej marki. PolSca to nie tylko nazwa. To nowa jakość. I nowa ambicja: by Polska naprawdę „wpływała” na Bałtyk.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
Choroba Zalewu Wiślanego. Pięć przypadków po zjedzeniu ryb z Pomorza. Służby ostrzegają i apelują o zgłaszanie się
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Rok 2026 rokiem Gdyni. Morskie serce Polski w centrum narodowej pamięci i nowoczesności
Jedyny o morskiej specyfice oddział Straży Granicznej w Polsce zachęca do służby
II Morski Festiwal Nauki w Gdyni: nauka bliska morzu, człowiekowi i przyszłości
Port Gdańsk wspiera strażaków. Darowizna na rzecz bezpieczeństwa publicznego
Gdańsk buduje przyszłość offshore. Terminal T5 kluczowym punktem dla farmy Baltica 2
Trudna akcja ratunkowa OSP Łeba na Górze Łąckiej. Reanimacja w sercu Słowińskiego Parku Narodowego
REKLAMA