Nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Orlen wzmacnia pozycję w Europie Północnej
Orlen Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkrył nowe zasoby węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wielkość złoża E-prospect szacowana jest na 3-7 mln baryłek ropy naftowej. W trakcie wiercenia natrafiono na dodatkowe, mniejsze złoże, zawierające do 2 mln baryłek ropy.
biznes energetyka gospodarka morska na świecie wiadomościDzisiaj | 14:25 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Orlen Upstream Norway
– Złoże E-prospect znajduje się na obszarze Skarv, który stanowi jeden z głównych hubów produkcyjnych Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dysponujemy w tym miejscu dobrze rozwiniętą infrastrukturą produkcyjną, która może być wykorzystana do zagospodarowania kolejnych odkryć. Pomaga to przyśpieszyć uruchomienie eksploatacji nowych złóż, zapewnia wysoką efektywność inwestycji oraz ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem złoża. Odkrycie E-prospect potwierdza potencjał obszaru Skarv do dalszego budowania wartości Grupy ORLEN. Podobnie jak w przypadku innych projektów wydobywczych, wymaga to długofalowego i kompleksowego planowania inwestycji. Dzięki wiedzy i kompetencjom oraz dobrej współpracy z partnerami jesteśmy w stanie skutecznie realizować te procesy – mówi Wiesław Prugar, członek zarządu Orlen S.A. ds. Upstream.
Złoże E-prospect jest zlokalizowane na koncesji PL212. Obszar ten przylega bezpośrednio do złoża Skarv. Odległość E-prospect od najbliższej infrastruktury produkcyjnej wnosi niecałe 8 kilometrów.
Oprócz samego Skarv, hub Grupy ORLEN obejmuje również włączone do produkcji złoża Ærfugl Nord i Gråsel oraz złoża będące w zagospodarowaniu: Alve Nord, Idun Nord i Ørn. Kilka innych odkryć, do których dołączył E-prospect, oczekuje na decyzję o ewentualnym zagospodarowaniu. Zasoby pierwotne obszaru Skarv przekraczają 700 mln baryłek ekwiwalentu ropy.
Udziałowcami złoża Skarv są: Aker BP (operator, 23,8 proc.), Equinor Energy (36,2 proc.), Harbour Energy Norge (28,1 proc.) i ORLEN Upstream (11,9 proc.).
ORLEN Upstream Norway działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 r. Spółka eksploatuje obecnie 20 złóż a na kolejnych ośmiu prowadzi zagospodarowanie, w celu uruchomienia produkcji. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała ponad 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ponad 4,5 mld m sześc. gazu. Gaz ziemny wydobywany przez ORLEN Upstream Norway jest eksportowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, gdzie wspiera transformację energetyczną polskiej energetyki. Wyłącznym właścicielem spółki jest ORLEN SA.
Skarv FPSO
Wydobycie z obszaru Skarv jest realizowane za pomocą Pływającej Jednostki Produkcyjno – Magazynowo - Przeładunkowej (FPSO) Skarv. Ropa i gaz, wydobywane z okolicznych złóż, są przesyłane na statek za pomocą podmorskich rurociągów. W środku kadłuba FPSO znajduje się obrotowa wieża, do której przymocowane są rurociągi oraz liny cumownicze. Dzięki wieży, statek może utrzymywać pozycję a jednocześnie swobodnie obracać się wokół własnej osi, w zależności od kierunku wiatru i fal.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Sunreef 43M Eco z German Innovation Award 2025. To nowa era superjachtów?
Orlen inwestuje w nowoczesne elektrolizery wodoru
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o tym, jak stocznia instaluje urządzenia cumownicze
Orlen wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce
REKLAMA