Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości04 marca 2025 | 14:27 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Equinor
W uroczystej ceremonii wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, kluczowi interesariusze, wyko
Nowa baza zapewni obsługę i serwis morskich farm wiatrowych Bałtyk przez dziesięciolecia, a zatrudnienie w niej znajdą wysoko wykwalifikowani specjaliści.
– Dziś w Łebie wmurowujemy kamień węgielny pod budowę naszej nowej bazy operacyjno-serwisowej. To nie tylko symboliczny krok, ale także początek nowego rozdziału w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Powstająca baza stanowić będzie nowoczesne centrum operacyjne do obsługi i serwisowania morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Ta inwestycja nie tylko wzmocni nasze zdolności operacyjne w regionie, ale także stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. Wierzymy, że ta powstająca infrastruktura wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Niech ten kamień węgielny będzie symbolem naszej wspólnej pracy w budowaniu zrównoważonej przyszłości – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
Baza operacyjno-serwisowa, która zostanie wybudowana przez firmę Erbud, powstanie na zrewitalizowanym terenie portowym. Nowoczesna, przyjazna dla środowiska i ludzi przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek staną na miejscu dawnej stoczni. Prace przygotowawcze na terenie przyszłej bazy rozpoczęły się już na przełomie 2024 i 2025 roku. Budowa obiektów zaplanowana jest na marzec 2025, a ich oddanie do użytku w połowie 2026 roku.
Projekt bazy przygotowało gdańska biuro architektoniczne B-CA. Koncepcja architektoniczna zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. W ten sposób Equinor podkreśla swoje zaangażowanie i wkład w lokalną społeczność i gospodarkę.
Dzień Dostawcy dla bazy operacyjno-serwisowej w Łebie
Equinor i Polenergia zapraszają polskie firmy i przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce do udziału w Dniu Dostawcy. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia 2025 roku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Tym razem koncentrować się będzie na poszukiwaniu dostawców usług serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które będą obsługiwane z bazy w Łebie. nawcy bazy oraz reprezentanci Equinor i Polenergii, które są partnerami w realizacji morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Do specjalnie przygotowanej kapsuły czasu, obok aktu erekcyjnego, zostały złożone symboliczne monety oraz lokalna gazeta. Tak przygotowaną pamiątkę dla przyszłych pokoleń, dopełniając tradycji, zamurowano pod budową nowej bazy operacyjno-serwisowej w Łebie.
Udział w Dniu Dostawcy jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja, która potrwa do 17 marca. Formularz zgłoszeniowy i szczegóły spotkania dostępne są pod linkiem: rejestracja oraz na stronie www.baltyk123.pl.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria





komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA