Equinor i Polenergia zapraszają rybaków na konsultacje w sprawie morskich farm wiatrowych
Wpływ morskich farm wiatrowych na działalność rybacką, założenia tymczasowego systemu rekompensat i planowane prace na Bałtyku będą głównymi tematami spotkań informacyjnych, które organizują Equinor i Polenergia dla społeczności rybackiej w związku z realizacją projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Spotkania odbędą się w dniach 17-21 marca 2025 r. w sześciu nadmorskich miejscowościach.
biznes gospodarka morska rybołówstwo wiadomości28 lutego 2025 | 11:05 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Pixabay
Spółki zapraszają na spotkania rybaków prowadzących zarówno działalność połowową, jak i rekreacyjną w rejonie kwadratów rybackich: L5, L6, L7, L8, M7, M8, N7, N8. Celem będzie przedstawienie harmonogramu prac na Bałtyku, wyjaśnienie, jakie zmiany mogą wystąpić w związku z budową farm wiatrowych oraz jakie rozwiązania są planowane, by ułatwić wspólne funkcjonowanie rybołówstwa i morskich farm wiatrowych w przyszłości.
– Spotkania stanowią istotną część dialogu, który prowadzimy z lokalną społecznością od samego początku planowania inwestycji. Naszym celem jest uwzględnienie kwestii istotnych zarówno z punktu widzenia projektów, jak i interesów społecznych. Zbliżające się wydarzenia skierowane do rybaków będą przestrzenią do rozmów na tematy ważne dla ich działalności – mówi Andrzej Popadiuk, stakeholder manager, Equinor Polska.
Podczas spotkań z przedstawicielami Equinor i Polenergii uczestnicy będą mogli zadawać pytania, zgłaszać uwagi i dzielić się doświadczeniami. Omówione zostaną kluczowe tematy, w tym harmonogram prac morskich i ich potencjalny wpływ na obszary połowowe oraz na działalność rybaków. Na spotkaniach zostaną także przedstawione założenia tymczasowego systemu rekompensat, którego celem jest wsparcie rybaków prowadzących działalność połowową i rekreacyjną w obszarze inwestycji. System ten będzie obowiązywał do czasu wdrożenia regulacji prawnych na szczeblu krajowym.
– Mamy nadzieję, że otwarta rozmowa z rybakami przyczyni się do wypracowania rozwiązań satysfakcjonujących dla obu stron. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której wspólnie omówimy wyzwania, z jakimi wiąże się budowa morskich farm wiatrowych i poszukamy sposobów na funkcjonowanie obu branż – mówi Marta Porzuczek, dyrektor Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.
Spotkania zaplanowano w sześciu miejscowościach nad Bałtykiem. Pierwsze z nich odbędzie się 17 marca w Kołobrzegu, a kolejne zostaną zorganizowane: 18 marca w Darłowie i Jarosławcu, 19 marca w Ustce, 20 marca w Łebie i na koniec 21 marca we Władysławowie.
Przyszłość sektora offshore i rybołówstwa
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to ambitne projekty, których realizacja ma nie tylko zwiększyć produkcję zielonej energii w Polsce, ale również stworzyć nowe możliwości dla lokalnych społeczności. Equinor i Polenergia zachęcają zainteresowanych rybaków do udziału w spotkaniach i aktywnego zaangażowania w rozmowy, które pomogą lepiej dostosować realizację inwestycji do lokalnych potrzeb.
Więcej informacji na temat spotkań można uzyskać odwiedzając stronę internetową projektów: baltyk123.pl.
Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się poniżej:

zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA