Crédit Agricole wspiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Grupa Crédit Agricole aktywnie uczestniczy w finansowaniu strategicznych inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii. Tym razem bank angażuje się w realizację jednego z kluczowych projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – farmy wiatrowej Baltica 2.

biznes energetyka gospodarka morska wiadomości

24 lutego 2025   |   19:50   |   Źródło: Crédit Agricole / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. PGE Baltica

fot. PGE Baltica

Finansowanie dla przyszłości

Baltica 2 to przedsięwzięcie realizowane przez PGE Polską Grupę Energetyczną we współpracy z duńską spółką Orsted w ramach joint venture 50:50. Jest to jeden z najbardziej ambitnych projektów w polskiej części Bałtyku i kluczowy element transformacji energetycznej kraju.

W finansowanie inwestycji zaangażowane są spółki Grupy Crédit Agricole: Crédit Agricole CIB (jako Mandated Lead Arranger oraz Hedge Provider), Crédit Agricole Transitions & Energies oraz Crédit Agricole Bank Polska.

- Zaangażowanie Grupy Crédit Agricole w finansowanie projektu Baltica 2 podkreśla nasze kompetencje w obszarze strukturyzacji złożonych transakcji energetycznych. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce - powiedział Bernard Muselet, Senior Country Officer Crédit Agricole w Polsce.

Gigant morskiej energetyki

Baltica 2 to jedna z największych planowanych morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku. Farma będzie składać się ze 107 turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda. Ich lokalizacja obejmuje obszar ok. 190 km kw. na wysokości Ustki i Choczewa, przy czym najbliższa turbina znajdzie się 40 km od brzegu.

Z docelową mocą 1498 MW farma dostarczy czystą energię do ok. 2,5 mln odbiorców, zapewniając zasilanie dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół i firm. To istotny krok w stronę neutralności klimatycznej Polski i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Energia wiatrowa na horyzoncie

Oddanie do użytku farmy Baltica 2 planowane jest na 2027 rok. Projekt ten nie tylko umocni pozycję Polski w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także przyczyni się do wzrostu gospodarczego regionu poprzez rozwój nowych miejsc pracy i infrastruktury.

Wsparcie Crédit Agricole dla Baltica 2 to kolejny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości polskiej energetyki.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz