Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obszarach morskich RP
Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o obszarach morskich, która usprawni procedury związane z postępowaniem wobec niebezpiecznych materiałów zalegających na dnie Morza Bałtyckiego. Zmiany obejmują także przedłużenie terminów realizacji strategicznych inwestycji portowych w Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu.
ekologia gospodarka morska inne polityka porty wiadomości24 lutego 2025 | 07:15 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Urząd Morski w Gdyni
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 415 posłów, 16 wstrzymało się od głosu, a żaden nie był przeciw. Dokument trafi teraz do Senatu.
Nowe regulacje w zarządzaniu niebezpiecznymi materiałami
Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że nowelizacja umożliwia realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy, który przewiduje przeznaczenie 28 mln euro na badania w newralgicznych obszarach polskiej strefy Morza Bałtyckiego. Celem zmian jest poprawa koordynacji działań administracji morskiej, instytucji naukowych oraz sektora prywatnego w zakresie identyfikacji, monitorowania i neutralizacji zatopionych substancji niebezpiecznych.
Nowelizacja wprowadza obowiązek prowadzenia wykazów badań dotyczących zagrożeń chemicznych i innych substancji niebezpiecznych na obszarach morskich Polski. Właściwi dyrektorzy urzędów morskich będą zobowiązani do nadzorowania tego procesu, co ma poprawić egzekwowanie przepisów i poszerzyć dostępną wiedzę w tej dziedzinie. Dodatkowo podmioty zajmujące się neutralizacją niebezpiecznych materiałów będą musiały uzyskać stosowne pozwolenia od dyrektora urzędu morskiego.
Inwestycje portowe z wydłużonym terminem realizacji
Nowelizacja wprowadza również zmiany w ustawie z 2019 r. dotyczącej budowy portów zewnętrznych. Sejm przyjął poprawki umożliwiające przedłużenie okresu korzystania ze środków pochodzących ze skarbowych papierów wartościowych, przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury zarządom portów w Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Środki te są przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę dostępową, w tym budowę falochronów osłonowych. Termin zwrotu tych środków do budżetu państwa został wydłużony z 31 grudnia 2027 r. na koniec 2031 r., co według autorów poprawki (KO) pozwoli na efektywniejsze ich wykorzystanie.
Nowelizacja stanowi istotny krok w zarządzaniu obszarami morskimi Polski oraz modernizacji kluczowych portów, co w przyszłości może przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności gospodarki morskiej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polskie glony polecą w kosmos. Naukowcy sprawdzą, jak radzą sobie na orbicie
Coraz mniej kolorów w oceanach. Dramatyczny raport o rafach koralowych
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA): powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano
Antarktyczny lodowiec niespodziewanie zwiększył masę
Rosyjska „flota cieni” to także zagrożenie dla środowiska
Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku. Z tej złej stawki zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska
Katastrofa ekologiczna w Parku Narodowym Virunga. 50 zwierząt padło ofiarą zatrucia wąglikiem
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Bałtycki humbak znów daje o sobie znać? Coraz częstszy widok w polskich wodach
Dron wodny będzie badał jakość wody w mazurskich jeziorach
REKLAMA