Były wiceminister: Donald Tusk oddaje szczeciński port Niemcom
Sprawa portu w Szczecinie wywołała falę dyskusji i kontrowersji na polskiej scenie politycznej. Marek Gróbarczyk, były minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, alarmuje, że port w szczecinie pod rządami Donalda Tuska ma być oddany w ręce niemieckich inwestorów. Według Gróbarczyka, transakcja, która miała miejsce w ostatnich tygodniach, to „spłata zobowiązań wyborczych” przez obecny rząd.
gospodarka morska polityka porty wiadomości04 stycznia 2025 | 18:10 | Źródło: Gazeta Morska | Drukuj
fot. Port Szczecin
Niemiecka firma Rhenus przejmuje większość w Bulk Cargo
W centrum całego zamieszania znajduje się przejęcie większościowych udziałów w spółce Bulk Cargo – Port Szczecin przez niemiecką grupę Rhenus. Jak podkreśla wiceminister Marchewka, Bulk Cargo od dawna posiadała zagranicznego udziałowca.
- Firma Rhenus już wcześniej posiadała 40% udziałów w Bulk Cargo - mówi Marchewka.
Jednak to właśnie teraz, kiedy niemiecki inwestor stał się większościowym właścicielem, Gróbarczyk bije na alarm. Polityk wskazuje, że transakcja ta zagraża suwerenności portu Szczecin-Świnoujście, a jej efektem mogą być spadki przeładunków i marginalizacja jednego z kluczowych polskich portów.
- To już fakt! Donald Tusk oddaje szczeciński port Niemcom. Spłata zobowiązań wyborczych zaczęła się od Szczecina. Czekają nas dalsze spadki przeładunków i marginalizacja Portu Szczecin-Świnoujście - mówi były minister Gróbarczyk.
Podobnego zdania jest poseł na Sejm RP i były wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który w rozmowie z portalem wPolityce stwierdził, że Donald Tusk spłaca w ten sposób polityczny dług za powrót do władzy.
- Walkowerem oddają nasze interesy na Pomorzu Zachodnim. Dramatycznie umniejszają możliwości rozwoju całej polskiej gospodarki - mówił dla wPolityce Zbigniew Bogucki.
Inwestycja czy oddanie portu Niemcom?
Arkadiusz Marchewka, obecny wiceminister, informuje, że transakcja miała charakter komercyjny, a państwo polskie nie było jej stroną. Twierdzi również, że nowy właściciel zobowiązał się do inwestycji w terminal w wysokości ponad 200 mln zł, co ma poprawić infrastrukturę i zwiększyć zdolności przeładunkowe portu.
Długofalowe skutki dla polskiej gospodarki
Sprawa portu w Szczecinie to nie tylko kwestia bieżących transakcji, ale także długofalowych skutków dla polskiej gospodarki. Niemiecki kapitał w strategicznych punktach infrastruktury morskiej może, prowadzić do uzależnienia polskiego eksportu i importu od zagranicznych decydentów.
Jan Stasiak, były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin, w rozmowie z Radiem Wnet wskazał na rosnące wpływy niemieckie w Szczecinie, zauważane nawet przez instytucje Unii Europejskiej, oraz skrytykował brak działań ministrów z Pomorza Zachodniego w rządzie Donalda Tuska.
- Nawet instytucje Unii Europejskiej dostrzegają nadmierny wzrost wpływów niemieckich w Szczecinie – mówi dla radia Wnet Jan Stasiak, były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin. - W rządzie Donalda Tuska jest trzech ministrów z Pomorza Zachodniego, ale aż wstyd mówić, że oni są od nas - dodał.
Czy możemy pozwolić sobie na utratę kontroli nad jednym z kluczowych elementów polskiej gospodarki morskiej? Dla polityków Prawa i Sprawiedliwości odpowiedź jest jednoznaczna: porty muszą pozostać w polskich rękach.
Związki zawodowe i pracownicy w tle
Marchewka argumentuje, że przejęcie przez niemiecką firmę Rhenus było popierane przez związki zawodowe i pracowników Bulk Cargo, którzy widzą w tej transakcji szansę na poprawę swojej sytuacji. Jednak przeciwnicy tej narracji zwracają uwagę, że założenia inwestycyjne zagranicznych firm często mijają się z rzeczywistością, a kluczowe decyzje mogą być podejmowane poza granicami Polski, co w dłuższej perspektywie niekoniecznie przynosi korzyści krajowym interesom.
- Związki zawodowe oraz blisko 200 pracowników wręcz domagało się przeprowadzenia tej transakcji widząc w niej szansę na poprawę swojej sytuacji - napisał na X, wiceminister Marchewka.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Eni, Fincantieri i RINA prezentują kompleksowe badanie dotyczące dekarbonizacji transportu morskiego
Prezydent Słowacji Peter Pellegrini: Inicjatywa Trójmorza jest dziełem prezydenta Andrzeja Dudy
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
T3 w Baltic Hub gotowy na oceaniczne wyzwania - pierwsze przeładunki już za nami
Cadeler dostarcza najnowszy statek instalacyjny Wind Pace
Maersk chrzci kontenerowiec dual-fuel „Adrian Mærsk” w Rotterdamie. To ekologiczna przyszłość żeglugi?
Remontowa Shipbuilding z kontraktem na budowę siedmiu promów elektrycznych dla Szkocji
REKLAMA