Zrównoważony rozwój w centrum uwagi na seminarium Grupy Eksperckiej ds. Gospodarki Morskiej
W Tallinie, stolicy Estonii, odbyło się ważne spotkanie Grupy Eksperckiej ds. Zrównoważonej Gospodarki Morskiej w ramach przewodnictwa Estonii w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych sektorów morskich z regionu Morza Bałtyckiego, w tym Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk, który reprezentował polski sektor morski.
porty wiadomości30 września 2024 | 10:00 | Źródło: Port Gdańsk / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
fot. linkedin/portgdansk
Zielone korytarze transportowe i innowacje ekologiczne
Seminarium skupiło się na zrównoważonym rozwoju gospodarki morskiej, a w szczególności na kwestiach związanych z zielonymi korytarzami transportowymi oraz gromadzeniem danych morskich. W czasie warsztatów Piotr Bura przedstawił strategiczne działania Portu Gdańsk, które koncentrują się na ekologii i innowacjach.
— Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie w ciągu ostatniej dekady. Ale za sukcesem stoi wielka odpowiedzialność — podkreślał Bura podczas swojego wystąpienia. — Nasza strategia opiera się na zrównoważonym rozwoju, a Port Gdańsk stawia na proekologiczne działania, w tym wprowadzanie zniżek dla armatorów w oparciu o wskaźnik ESI (Environmental Ship Index), który promuje niską emisję spalin przez statki.
Ekologiczne innowacje w Porcie Gdańsk
Port Gdańsk, który odgrywa kluczową rolę w regionalnym handlu morskim, intensywnie inwestuje w ekologiczne rozwiązania. Oprócz wskaźnika ESI, który jest jednym z mechanizmów zachęcających armatorów do korzystania z bardziej ekologicznych technologii, port wdraża również inne inicjatywy. Jedną z nich są punkty odbioru ścieków statkowych, co ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń trafiających do Morza Bałtyckiego.
W przyszłości planowane jest także wdrożenie technologii zasilania statków z lądu (OPS – Onshore Power Supply), co pozwoli na redukcję emisji w czasie postoju jednostek w porcie. To innowacyjne podejście wpisuje się w szeroki trend dążenia do tworzenia tzw. zielonych portów, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego handlu morskiego.
— Zielone porty to nie tylko węzły logistyczne. Są one bramami dla zrównoważonego handlu morskiego, a ich rola w koncepcji zielonych korytarzy morskich jest fundamentalna — dodał Bura.
Rada Państw Morza Bałtyckiego – wspólne cele ekologiczne
Rada Państw Morza Bałtyckiego to międzyrządowa organizacja polityczna zajmująca się współpracą regionalną w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Składająca się z 10 państw członkowskich, RPMB zyskuje na znaczeniu w kontekście zacieśniania współpracy międzynarodowej. Warto podkreślić, że po raz pierwszy wszystkie demokratyczne kraje otaczające Morze Bałtyckie są członkami NATO, co wzmacnia także bezpieczeństwo w regionie.
Obecnie prezydencję w RPMB sprawuje Estonia, jednak od lipca 2025 roku stery organizacji przejmie Polska. To oznacza, że nasz kraj będzie miał okazję jeszcze intensywniej promować i wdrażać swoje innowacyjne projekty związane z ekologią, zrównoważoną gospodarką morską i zielonymi korytarzami transportowymi.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Marynarze mogą wrócić do Polski. Brazylijski sąd zwrócił paszporty polskim członkom załogi MS "Jawor"
Nowy inwestor w szczecińskim Porcie. Powstanie nowy uniwersalny terminal przeładunkowy
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
Pożar taśmociągu w Porcie Gdynia. Nikt nie poniósł obrażeń. Port pracuje bez zakłóceń
Unikatowa na skalę europejską nieruchomość w Porcie Gdańsk wystawiona do przetargu
Przemysł morski mobilizuje się do wdrożenia czystych paliw. Dekada przełomu dla czystej żeglugi
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
Nowoczesna pława pomiarowa wkrótce na wodach Portu Świnoujście
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Przełomowe plany modernizacji portu morskiego w Kołobrzegu
REKLAMA