Zrównoważony rozwój w centrum uwagi na seminarium Grupy Eksperckiej ds. Gospodarki Morskiej

W Tallinie, stolicy Estonii, odbyło się ważne spotkanie Grupy Eksperckiej ds. Zrównoważonej Gospodarki Morskiej w ramach przewodnictwa Estonii w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych sektorów morskich z regionu Morza Bałtyckiego, w tym Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk, który reprezentował polski sektor morski.

porty wiadomości

30 września 2024   |   10:00   |   Źródło: Port Gdańsk / Gazeta Morska   |   Opracował: Daniel Nawrocki   |   Drukuj

fot. linkedin/portgdansk

fot. linkedin/portgdansk

Zielone korytarze transportowe i innowacje ekologiczne

Seminarium skupiło się na zrównoważonym rozwoju gospodarki morskiej, a w szczególności na kwestiach związanych z zielonymi korytarzami transportowymi oraz gromadzeniem danych morskich. W czasie warsztatów Piotr Bura przedstawił strategiczne działania Portu Gdańsk, które koncentrują się na ekologii i innowacjach.

Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie w ciągu ostatniej dekady. Ale za sukcesem stoi wielka odpowiedzialnośćpodkreślał Bura podczas swojego wystąpienia.Nasza strategia opiera się na zrównoważonym rozwoju, a Port Gdańsk stawia na proekologiczne działania, w tym wprowadzanie zniżek dla armatorów w oparciu o wskaźnik ESI (Environmental Ship Index), który promuje niską emisję spalin przez statki.

Ekologiczne innowacje w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk, który odgrywa kluczową rolę w regionalnym handlu morskim, intensywnie inwestuje w ekologiczne rozwiązania. Oprócz wskaźnika ESI, który jest jednym z mechanizmów zachęcających armatorów do korzystania z bardziej ekologicznych technologii, port wdraża również inne inicjatywy. Jedną z nich są punkty odbioru ścieków statkowych, co ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń trafiających do Morza Bałtyckiego.

W przyszłości planowane jest także wdrożenie technologii zasilania statków z lądu (OPS – Onshore Power Supply), co pozwoli na redukcję emisji w czasie postoju jednostek w porcie. To innowacyjne podejście wpisuje się w szeroki trend dążenia do tworzenia tzw. zielonych portów, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego handlu morskiego.

Zielone porty to nie tylko węzły logistyczne. Są one bramami dla zrównoważonego handlu morskiego, a ich rola w koncepcji zielonych korytarzy morskich jest fundamentalnadodał Bura.

Rada Państw Morza Bałtyckiego – wspólne cele ekologiczne

Rada Państw Morza Bałtyckiego to międzyrządowa organizacja polityczna zajmująca się współpracą regionalną w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Składająca się z 10 państw członkowskich, RPMB zyskuje na znaczeniu w kontekście zacieśniania współpracy międzynarodowej. Warto podkreślić, że po raz pierwszy wszystkie demokratyczne kraje otaczające Morze Bałtyckie są członkami NATO, co wzmacnia także bezpieczeństwo w regionie.

Obecnie prezydencję w RPMB sprawuje Estonia, jednak od lipca 2025 roku stery organizacji przejmie Polska. To oznacza, że nasz kraj będzie miał okazję jeszcze intensywniej promować i wdrażać swoje innowacyjne projekty związane z ekologią, zrównoważoną gospodarką morską i zielonymi korytarzami transportowymi.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.