140-letni lodołamacz „Kuna” cumuje w Szczecinie. "To początek nowej misji muzealnej"

Do portu w Szczecinie, przy nabrzeżu Greckim, zawitał niezwykły gość – 140-letni lodołamacz parowy „Kuna”. To najstarszy na świecie wciąż pływający statek tego typu, zbudowany w 1884 roku w gdańskiej stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. Jego imponująca historia, sięgająca czasów pruskiej myśli technicznej, wkrótce wzbogaci się o nowy rozdział – jednostka stanie się pływającym muzeum z unikalną ekspozycją edukacyjną.

historia porty wiadomości

09 grudnia 2024   |   09:14   |   Źródło: Port Szczecin-Świnoujście / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Port Szczecin-Świnoujście

fot. Port Szczecin-Świnoujście

W ramach tego projektu, na pokładzie „Kuny” planowane jest umieszczenie zabytkowej maszyny parowej, pochodzącej z promu „Gryfia”, zbudowanego w 1887 roku. Obecnie to wyjątkowe urządzenie znajduje się w piwnicach Muzeum Narodowego w Szczecinie i zostanie poddane kompleksowej renowacji.

Prace te odbędą się podczas warsztatów organizowanych przez Koło Naukowe Badań Siłowni Okrętowych Politechniki Morskiej w Szczecinie, we współpracy z Kołem Portowym SIMP przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Projekt wspierany jest także przez Zarząd Portów Szczecin-Świnoujście, który udostępnił nabrzeże Greckie do cumowania „Kuny” na czas realizacji całego przedsięwzięcia.

Lodołamacz „Kuna” ma długość 31 metrów i szerokość 4,75 metra. Jego portem macierzystym jest Gorzów Wielkopolski, gdzie funkcjonuje jako statek muzealno-szkoleniowy, będąc zarazem symbolem tradycji żeglarskich regionu.

Właścicielem jednostki jest Stowarzyszenie Wodniaków „Przystań Gorzów”, które aktywnie angażuje się w propagowanie wiedzy o historii żeglugi.

Realizacja projektu ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również historyczny. Przekształcenie „Kuny” w pływające muzeum pozwoli na ocalenie wyjątkowego dziedzictwa techniki okrętowej i udostępnienie go szerokiej publiczności.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz