Tele-Fonika rozpoczyna współpracę z Polenergią i Equinorem przy farmach wiatrowych na Bałtyku
Polenergia i Equinor podpisały kolejną ważną umowę, tym razem na dostawę komponentów z Tele-Foniką Kable na dostarczenie kabli lądowych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
energetyka wiadomości12 września 2024 | 09:49 | Źródło: Tele-Fonika Kable / Polenergia / Equinor / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki / Gazeta Morska | Drukuj
Fot. Tele-Fonika Kable / Canva / Gazeta Morska
– Chcemy, aby nasze inwestycje przyczyniały się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniały krajowe firmy z różnych branż. Potencjał polskich wykonawców na rynku odnawialnych źródeł energii jest bardzo duży. Podpisując umowę z Tele-Foniką Kable, chcemy to wyraźnie podkreślić. Polski producent, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej, wykona dla nas bardzo ważne komponenty do obsługi projektów Bałtyk 2 i 3. Jednocześnie to kolejna polska firma, z którą wiążemy się w związku z realizacją naszych farm wiatrowych na morzu – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
W projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3, Tele-Fonika Kable będzie odpowiedzialna za prace projektowe, produkcję oraz dostawę:
- 85 km lądowych kabli eksportowych HV 220 kV, które połączą podstację morską z podstacją lądową
- 38 km lądowych kabli EHV 400 kV, które połączą podstacje lądową ze stacją elektroenergetyczną Słupsk Wierzbięcino, należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)
Kable będą w 100% wyprodukowane w Polsce, w zakładzie spółki w Bydgoszczy i przetransportowane ok. 250 km. dalej do miejsca ich instalacji na polskim wybrzeżu.
– Umowa z Tele-Foniką Kable to doskonały przykład na angażowanie się polskich firm w projekty morskiej energetyki wiatrowej. Szczególnie cieszy nas, że etap produkcji odbędzie się w zakładzie w Bydgoszczy. Ważny podkreślenia jest fakt, że to już kolejna umowa zawarta z polską firmą jako głównym dostawcą dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To potwierdzenie, że rozwój sektora farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim buduje silną gałąź gospodarki w Polsce – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku będą mogły zasilić zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Projekty zlokalizowane są w wyłącznej polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.
Pierwsza energia z Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć już w 2027 roku, zaś etap ich użytkowania komercyjnego zaplanowana na 2028 rok.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Gaz-System ma pozwolenie na budowę części morskiej Terminalu FSRU
Konferencja „Seas to Skies”. Sukces w dążeniu do zielonej przyszłości branż lotniczej i morskiej
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
REKLAMA