Siły NATO w Kopenhadze. Demonstracja jedności i siły Sojuszu na Bałtyku
Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1) wzmocnił obecność Sojuszu na Morzu Bałtyckim podczas wizyty w Kopenhadze w dniach 21–24 lutego w ramach operacji Baltic Sentry. Pobyt obejmował kluczowe spotkania wojskowe i dyplomatyczne, podkreślając strategiczne znaczenie SNMG-1 dla bezpieczeństwa regionu.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości26 lutego 2025 | 17:30 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. NATO Maritime Command
Wspólne operacje i wzmocnienie Sojuszu
Przed zawinięciem do portu na pokładzie okrętu flagowego HNLMS Tromp odbyło się spotkanie z wiceadmirałem Royal Navy Mikiem Utleyem, dowódcą Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM), oraz zastępcą dowódcy CTF Baltic, komandorem Piotrem Nieciem z Marynarki Wojennej RP.
- Ta wspólna wizyta podkreśla strategiczne znaczenie SNMG-1 dla bezpieczeństwa regionalnego, demonstrując nieustanną koncentrację NATO na wzmacnianiu obrony morskiej i współpracy na Morzu Bałtyckim – przekazało NATO.
Podczas pobytu w Kopenhadze załoga HNLMS Tromp gościła ambasador Królestwa Niderlandów w Danii, Nienke Trooster, co podkreślało silne więzi dyplomatyczne między obydwoma krajami oraz ich wspólne zaangażowanie w misję Baltic Sentry.
Wzmocnienie sił morskich NATO na Bałtyku
Do zespołu SNMG-1 oficjalnie dołączyły belgijska fregata BNS Louise-Marie oraz francuska korweta FS Jacoubet, które wspólnie operują z niemiecką FGS Magdeburg oraz holenderską HNLMS Tromp.
- Integracja nowych jednostek zwiększa gotowość i interoperacyjność NATO, wzmacniając zdolność Sojuszu do ochrony kluczowych szlaków morskich – informuje NATO.
W dniach 11–14 lutego HNLMS Tromp przebywał w Gdańsku na wizycie roboczej, gdzie uzupełniał zapasy i prowadził działania logistyczne, wpisując się w szerszą strategię NATO utrzymania wysokiej gotowości operacyjnej.
Po zakończeniu wizyty FGS Magdeburg i FS Jacoubet pozostaną w regionie, aby kontynuować działania w ramach Baltic Sentry, natomiast HNLMS Tromp i BNS Louise-Marie udadzą się na północ w celu udziału w ćwiczeniach Joint Viking, gdzie dołączy do nich FS Somme.
SNMG-1 jest jedną z czterech Stałych Grup Morskich NATO, które zapewniają bezpieczeństwo na obszarze odpowiedzialności Sojuszu.
- Stała obecność i współpraca na Morzu Bałtyckim pokazuje jedność i determinację Sojuszu w zapewnianiu bezpieczeństwa regionu – podkreśla NATO.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Bałtyk nowym filarem bezpieczeństwa NATO? Polska chce zbudować regionalny ekosystem obronny z Kaszubami w centrum
Strzały nad kanałem. Rosyjska fregata otwiera ogień u bram La Manche
Hiszpańska grupa ekspedycyjna dotarła do USA. Despliegue Atlántico 26 przed największym morskim ćwiczeniem roku
BALTOPS 2026: polsko-portugalska współpraca desantowa u wybrzeży Ventspils
Bałtyk pod stałym nadzorem. Działania przeciwminowe filarem bezpieczeństwa morskiego NATO
Norwegia ćwiczy obronę platform naftowych. Manewry Øvelse Gemini wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Europy
Arktyczny okręt patrolowy Kanady HMCS William Hall z wizytą w Londynie
Bryza i CTV Aquata przećwiczyły manewr ratowniczy na zatoce
XIII Manewry Ratownictwa Medycznego. Studenci ćwiczyli na lądzie i morzu we współpracy z MSPiR SAR
Belgijski Oostende otwiera nowy rozdział wojny minowej. Pierwsze pełne testy systemów dronowych na morzu
REKLAMA
REKLAMA