Rząd Jemenu przygotowuje 80-tysięczną ofensywę przeciwko rebeliantom Huti
Rząd Jemenu przygotowuje 80-tysięczną ofensywę przeciwko rebeliantom Huti kontrolującym port Hudajda nad Morzem Czerwonym - przekazał w niedzielę izraelski dziennik "Jerusalem Post".
bezpieczeństwo na świecie wiadomości14 kwietnia 2025 | 12:34 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
Huti z Jemenu fot. OSAMAH YAHYA
- Możemy znajdować się w momencie, kiedy rozpoczyna się początek końca rebeliantów Huti - ocenił cytowany przez dziennik Abdulaziza Sagera, ekspert z Gulf Research Center z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. Planowana ofensywa ma być największą w ciągnącej się ponad 10 lat wojnie domowej.
- Ofensywa przygotowałaby grunt pod atak na stolicę Sanę, która od 2014 roku znajduje się pod kontrolą Huti - zauważył "Jerusalem Post".
Media Zjednoczonych Emiratów Arabskich informowały wcześniej w tym tygodniu o atakach powietrznych na Huti, w szczególności na port Hudajda, które miały utorować drogę do przygotowywanej ofensywy. W nalotach miało zginąć kilku kluczowych rebeliantów.
Hudajda jest uważana za jeden z najważniejszych portów Jemenu i była głównym źródłem importu żywności przed wojną.
Sager zwrócił uwagę na spotkanie dowódcy Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) gen. Michaela Erika Kurilli z szefem sztabu jemeńskich sił zbrojnych gen. por. Sagheerem Hamoudem Ahmedem Azizem w Arabii Saudyjskiej w zeszłym tygodniu. Kurilla odwiedził kilka krajów Bliskiego Wschodu w pierwszym tygodniu kwietnia, w tym Izrael, Jordanię, Katar, ZEA i Arabię Saudyjską.
Ekspert wskazał, że USA zapewnią osłonę powietrzną i nadzór dronów dla jemeńskich sił rządowych.
W połowie marca USA rozpoczęły nową ofensywę przeciwko wspieranym przez Iran Huti. Rebelianci zajmują dużą część Jemenu. Po wybuchu wojny w Strefie Gazy przeprowadzili ponad 100 ataków na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej, deklarując, że wspierają w ten sposób Hamas. Huti prowadzą również bezpośrednie ataki dronowe i rakietowe na Izrael.
USA i inne państwa już wcześniej reagowały na ataki Huti, ale były to zazwyczaj ograniczone uderzenia odwetowe, nowa kampania ma szerszy charakter.
Huti wielokrotnie ogłaszali, że w odpowiedzi na amerykańskie bombardowania atakowali m.in. lotniskowiec Harry S. Truman, ale amerykańskie siły zbrojne nie potwierdziły tych informacji. Na początku marca Pentagon przekazał, że USA wykonały ponad 200 nalotów na Huti.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Wzmożona czujność na Morzu Północnym. Belgijski okręt eskortuje rosyjską jednostkę w rejonie holenderskiej EEZ
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
Porty, terminale, infrastruktura krytyczna. Od 17 kwietnia obowiązuje zakaz fotografowania
Nowy sprzęt dla WOPR w Zachodniopomorskiem
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Rosyjska „flota cieni” to także zagrożenie dla środowiska
Zamiast paneli podłogowych narkotyki. Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała kontener z Kanady
Ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych z całego kraju
SHK: Brak dowodów na sabotaż dokonany przez załogę chińskiego statku Yi Peng 3
Grecki rząd podpisał umowę na zakup 16 francuskich pocisków przeciwokrętowych
REKLAMA