Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego

Japońscy naukowcy opracowali nowy sposób produkcji paliwa wodorowego z wody przy użyciu światła słonecznego. Może to być bardziej opłacalna i łatwiej dostępna alternatywa dla wodoru pozyskiwanego z paliw kopalnych.

ekologia energetyka inne na świecie sprzęt i technologie wiadomości

06 grudnia 2024   |   08:40   |   Źródło: Interesting Engineering / Gazeta Morska   |   Opracował: Bartosz Piątek   |   Drukuj

fot.  Dominik Kulaszewicz / gdansk.pl

fot. Dominik Kulaszewicz / gdansk.pl

Proces opiera się na specjalnym fotokatalizatorze w dwustopniowej reakcji rozszczepiania wody, która dzieli wodę na wodór i tlen, przechowując energię w paliwie chemicznym. To przełomowe odkrycie może utorować drogę do nadania wodorowi bardziej znaczącej roli w odnawialnych źródłach energii.

- Rozszczepianie wody z wykorzystaniem fotokatalizatorów napędzanych światłem słonecznym to idealna technologia do konwersji i magazynowania energii słonecznej w energię chemiczną. Ostatnie postępy w materiałach i systemach fotokatalitycznych dają nadzieję na jej realizację – wyjaśnił prof. Kazunari Domen z Uniwersytetu Shinshu.

Jednak proces ten nadal wymaga dużej ilości energii, a obecny wskaźnik konwersji energii słonecznej na wodór wynosi zaledwie około 1% w obecnym systemie. Zespół pracuje nad przekroczeniem krytycznego progu 5% wydajności, aby uczynić tę technologię bardziej praktyczną i skalowalną.

Demonstrując technologię, grupa przez trzy lata prowadziła testy w reaktorze o powierzchni 100 m², pokazując, że naturalne światło słoneczne na otwartym powietrzu przewyższa wyniki uzyskiwane w laboratorium. 

- W naszym systemie, przy użyciu fotokatalizatora reagującego na ultrafiolet, efektywność konwersji energii słonecznej była około półtora razy wyższa w naturalnym świetle słonecznym – powiedział dr Takashi Hisatomi z Uniwersytetu Shinshu.

Dodał jednak, że osiągnięte wyniki nadal są poniżej poziomu praktycznej użyteczności.

Naukowcy podkreślają, że aby fotokatalizatory zyskały powszechne zastosowanie, ich wydajność musi zostać poprawiona. Gdy poziom wydajności osiągnie praktyczny poziom, możliwe będzie przejście do masowej produkcji, rozdziału gazów i budowy dużych zakładów przemysłowych.

- Zmieni to także sposób myślenia wielu ludzi, w tym decydentów politycznych, o konwersji energii słonecznej i przyspieszy rozwój infrastruktury, praw i regulacji związanych z paliwami słonecznymi – przekazał prof. Kazunari Domen.

Choć przed naukowcami nadal stoją wyzwania, wierzą oni, że dalsze udoskonalenia w zakresie fotokatalizatorów i projektowania reaktorów uczynią paliwo wodorowe z wody praktycznym i zielonym źródłem energii w niezbyt odległej przyszłości.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Bartosz Piątek
redaktor


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz