Powstanie nowy Dar Młodzieży. Rząd przeznaczy 300 milionów na budowę nowych jednostek

Rząd zapowiedział budowę nowego żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży" oraz jednostki naukowo-badawczej. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że na ten cel zostanie przeznaczonych setki milionów złotych. Decyzja ta ma na celu zaspokojenie potrzeb polskich uczelni morskich oraz poprawę warunków szkoleniowych dla przyszłych marynarzy.

edukacja trójmiasto wiadomości

31 stycznia 2025   |   09:10   |   Źródło: Polsat News / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. Polski Związek Żeglarski

fot. Polski Związek Żeglarski

Nowy Dar Młodzieży – odpowiedź na potrzeby polskiej żeglugi

Obecny "Dar Młodzieży", który służy jako jednostka szkoleniowa od lat 80., jest już przestarzały i nie spełnia współczesnych standardów. Minister Dariusz Klimczak podkreślił, że nowy żaglowiec będzie odpowiedzią na potrzeby polskiej żeglugi morskiej.

Moją ambicją, to na co czeka żegluga morska, to jest nowy "Dar Młodzieży" – przekonywał minister w programie "Graffiti" na antenie Polsat News. – Obecna jednostka powstała w latach 80. i jest już przestarzała – dodał.

Dwa nowe statki: szkoleniowy i naukowo-badawczy

Minister Klimczak zapowiedział, że rząd planuje budowę nie tylko nowego "Daru Młodzieży", ale także jednostki naukowo-badawczej. 

Brakuje nam także jednostki naukowo-badawczej, więc podjęliśmy decyzję wraz z wiceministrem Arkadiuszem Marchewką, który jest odpowiedzialny za gospodarkę morską, że wybudujemy nowy "Dar Młodzieży" i nową jednostkę naukowo-badawczą, dwa statki – stwierdził Dariusz Klimczak.

Budowa nowych jednostek ma zaspokoić potrzeby polskich uczelni morskich, które od lat zgłaszały konieczność modernizacji floty szkoleniowej. 

– Ta sprawa dotyczy nauki, dydaktyki, potrzeb naszych uczelni morskich z Gdyni, ze Szczecina i to jest im bardzo potrzebne – podkreślił minister.

Koszty i czas budowy

Według wstępnych szacunków, budowa nowego "Daru Młodzieży" ma kosztować około 300 milionów złotych. Minister Dariusz Klimczak zaznaczył, że budowa nie potrwa dłużej niż kilka lat. 

– To nie jest wielka, skomplikowana budowa, jak kolej dużych prędkości, czy nowe lotnisko, natomiast tego potrzebuje polska żegluga, polska gospodarka morska i rozwój – wskazał.

Klimczak przypomniał również, że obecnie polscy marynarze muszą korzystać z zagranicznych jednostek, aby przejść odpowiednie szkolenia. 

– Obecnie wydawane są ogromne pieniądze w innych państwach, by zaspokajać potrzeby dydaktyczne młodych polskich marynarzy, którzy przechodzą szkolenia na zagranicznych okrętach spełniających odpowiednie kryteria – powiedział.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Bartosz Piątek
redaktor

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz