II Morski Festiwal Nauki w Gdyni: nauka bliska morzu, człowiekowi i przyszłości

W dniach 5–7 czerwca 2025 roku Uniwersytet Morski w Gdyni po raz drugi zaprasza na Morski Festiwal Nauki – wydarzenie wpisujące się w misję społecznej odpowiedzialności nauki oraz integrujące środowiska akademickie z młodzieżą, instytucjami edukacyjnymi i szeroką publicznością.

edukacja pomorze trójmiasto wiadomości

14 maja 2025   |   16:56   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

- Festiwal to nie tylko popularyzacja wyników badań, ale także budowanie mostów między nauką a społeczeństwem. Chcemy pokazać, że nauka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla laboratoriów – można ją poznać, zrozumieć, a nawet się nią bawić – podkreśla dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego.

Ponad 50 wydarzeń naukowych – interdyscyplinarnie i praktycznie

W ramach wydarzenia zaplanowano około 50 warsztatów, wykładów i spotkań otwartych przygotowanych przez wszystkie wydziały uczelni – Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości – oraz Instytut Morski. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach z zakresu optoelektroniki, technik kompozytowych, miernictwa technicznego, systemów łączności w sytuacjach zagrożenia czy elektroenergetyki jądrowej i zarządzania energią.

- Naszym celem jest zaprezentowanie nauki w wymiarze praktycznym – jako narzędzia realnych rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo, technologię i jakość życia – dodaje dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Dwa dni spotkań z nauką i tradycją morską

Uczestnicy będą mieli okazję poznać ponad 100-letnią historię Uniwersytetu Morskiego oraz zanurzyć się w kulturze i tradycjach morskich. Na program składają się także wykłady dotyczące wpływu wypadków morskich na środowisko, bezpieczeństwa nad wodą, wartości odżywczych produktów spożywczych czy smart portów i wirtualnej rzeczywistości w edukacji.

Zajęcia pierwszego dnia odbędą się w gmachu głównym uczelni, a drugiego – w budynku Wydziału Nawigacyjnego.

Dodatkowo zaplanowano pokazy w planetarium im. A. Ledóchowskiego, wizyty w laboratoriach Automatyki, Robotyki i Wytrzymałości Materiałów oraz demonstracje działania zaawansowanych symulatorów okrętowych.

Piknik Morski – nauka w rytmie szant

Zwieńczeniem Festiwalu będzie Piknik Morski (7 czerwca) na terenie kampusu Wydziału Nawigacyjnego, połączony z koncertem szantowym oraz konkursem piosenki żeglarskiej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Piknik to czas integracji – łączymy akademicką pasję z młodzieńczą ciekawością i pozytywną energią. Wierzymy, że w ten sposób możemy zaszczepić w młodych ludziach zainteresowanie nauką i morzem – mówi dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

II Morski Festiwal Nauki w Gdyni - rejestracja

Udział w wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez system dostępny na stronie: https://zapisy.umg.edu.pl

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz