Polska propozycja utworzenia Navy Policing z poparciem. Minister obrony Litwy za projektem

Laurynas Kascziunas, minister obrony Litwy poparł propozycję premiera Donalda Tuska, który zasugerował, aby wzorem NATO Air Policing utworzyć w ramach państw Sojuszu zespół patrolujący Morze Bałtyckie.

bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości

29 listopada 2024   |   11:09   |   Źródło: Ministerstwo Obrony Litwy / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Ministerstwo Obrony Litwy

fot. Ministerstwo Obrony Litwy

- Popieram inicjatywę stworzenia wspólnej misji na Bałtyku. Patrolowanie Morza Bałtyckiego pod banderą NATO może okazać się kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie - powiedział Laurynas Kascziunas, minister obrony Litwy.

Propozycję utworzenia Navy Policing złożył premier Donald Tusk podczas szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) w Harpsund w Szwecji.

- Kraje nordyckie i bałtyckie są naszymi największymi partnerami i sojusznikami, zwłaszcza jeśli chodzi o obronność i bezpieczeństwo […]. Mamy także taką samą ocenę sytuacji, jeśli chodzi o niezbędne wykorzystanie strategicznych zasobów na Morzu Bałtyckim. Zaproponowałem, aby stworzyć wspólną misję patrolowania wód Bałtyku. Spotkało się to z zainteresowaniem. Będziemy pracować nad szczegółami - przyznał premier Donald Tusk.

Zdaniem polskiego premiera, Europa musi postawić na jedność i obronę, zwłąszcza w obliczu nowych wyzwań, przed którymi staje.

- Nie powinniśmy mieć iluzji, co do perspektyw na kolejne tygodnie i miesiące. Europa i NATO muszą wzmocnić swoje działania i być przygotowane na ewentualne zastąpienie Stanów Zjednoczonych w pewnym zakresie […]. Należy to traktować jako szansę, a nie jako zagrożenie. Nikt nie zastąpi Europy w obowiązku zapewnienia swojego własnego bezpieczeństwa - dodał premier.

Europa stawia na cyberbezpieczeństwo. "Wzmacniamy międzynarodową współpracę w celu wzmocnienia cyberobrony"

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, CERT wzmacnia międzynarodową współpracę w celu wzmocnienia cyberobrony.

- Regionalne Centrum Obrony Cybernetycznej, działające w ramach CERT, będzie działało w zakresie rozszerzania wspólnych projektów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa, jak również mocniej zaangażuje się w wymianę doświadczeń międzynarodowych. Nowe inicjatywy realizowane w ramach grupy nie tylko powinny poprawić analizę zagrożeń cubernetycznych, ale również usprawnić operacje cyber hunt oraz inżynierii odwrotnej - przekazał litewski MON.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Czech, Gruzji, Ukrainy, USA, Litwy, Holandii oraz Polski.

Polska jednym z liderów cyberbezpieczeństwa. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni wzorem do naśladowania w NATO


W lutym 2019 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o powołaniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki.

Jak czytamy na stronie WOC, skonsolidowano pod jednym dachem zasoby i kompetencje całego resortu obrony narodowej w dziedzinach Cyber, krypto i IT w ramach jednej instytucji. Pozwoliło to na pogłębienie współpracy ekspertów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne i wsparcie kryptologiczne oraz komórek odpowiedzialnych za zakup sprzętu i oprogramowania oraz utrzymanie resortowych sieci i systemów.

W tym samym roku powołano pełnomocnika MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, który objął również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Tym samym był on odpowiedzialny za dwa kluczowe procesy konsolidacji oraz rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP.

Równo rok od pierwszej decyzji MON, bowiem w lutym 2020 roku powołana została grupa ds. sformowania dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w marcu zaś powstał Nieetatowy Zespół ds. Wdrożenia kolejnych etapów tworzenia WOC oraz wdrażania cyberprzestrzeni jako domeny działań operacyjnych w Siłach Zbrojnych RP.

Projekt jakim było utworzenie cyber armii dostał kolejne wsparcie w kwietniu 2020 roku, został powołany Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, którym został pułkownik Karol Molenda, obecnie w stopniu generała dywizji pełni funkcję dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.