Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu

Orlen finalizuje proces integracji spółek zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Efektem będzie poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu. Integratorem będzie spółka ORLEN Upstream Polska, która połączy rozproszone dotąd aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG.

biznes energetyka gospodarka morska wiadomości

23 listopada 2024   |   08:17   |   Źródło: Orlen Upstream Polska / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Orlen Upstream Polska

fot. Orlen Upstream Polska

Orlen Upstream Polska, spółka z Grupy Orlen (dotychczas Orlen Upstream), 19 listopada została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Decyzje podjęte przez Zarząd i Radę Nadzorczą Orlen co do integratora wszystkich polskich aktywów poszukiwawczo-wydobywczych jest ważnym etapem procesu konsolidacji aktywów wydobywczych Grupy Orlen, którego celem jest stworzenie jednego, silnego podmiotu, który umożliwi koncernowi maksymalizację efektywności ekonomicznej i operacyjnej posiadanych zasobów wydobywczych w kraju.

– Segment upstream jest jednym z filarów działalności Grupy Orlen. Ma istotny i pozytywny wpływ na wynik finansowy a jednocześnie odgrywa zasadniczą rolę w realizacji aspiracji strategicznych koncernu, które idą w parze z transformacją energetyczną krajowej gospodarki. Gaz ziemny – jako paliwo pomostowe – ułatwia odchodzenie od węgla i sprzyja rozwojowi odnawialnych źródeł energii, ponieważ elektrownie zasilane gazem są w stanie elastycznie stabilizować system w coraz większym stopniu oparty na źródłach zależnych od warunków atmosferycznych. Dzięki własnemu wydobyciu jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw jak i efektywną ewolucję krajowej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej – mówi Wiesław Prugar, członek zarządu ds. Upstream, Orlen.

Wydobycie gazu ziemnego przez Orlen z własnych złóż w kraju i zagranicą stanowiło w 2023 roku ponad 40 procent zużycia błękitnego paliwa w Polsce. Ponad połowę tej wartości zapewniła produkcja ze złóż krajowych. Dostępne prognozy wskazują, że znaczenie błękitnego paliwa dla utrzymania stabilności dostaw energii w kraju będzie rosło.

Dlatego celem nadrzędnym krajowego segmentu upstream w Grupie Orlen, jak informuje biuro prasowe spółki, jest utrzymanie wydobycia gazu na tym relatywnie wysokim poziomie przez kolejne lata. Aby to osiągnąć, ORLEN inwestuje w poszukiwania i wydobycie krajowych węglowodorów, zwiększa wykorzystanie zaawansowanych technologii, a przede wszystkim stawia na doświadczenie swoich pracowników zatrudnionych w segmencie upstream.

– Doświadczenie i kompetencje pracowników Grupy Orlen są unikalne nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze międzynarodowym. Integracja aktywów upstream Grupy Orlen umożliwi zdecydowanie efektywniejsze zarządzanie tym ogromnym potencjałem, który dotychczas był rozproszony w kilku podmiotach – zaznaczył Wiesław Prugar.

Dzięki realizowanej integracji powstaje nowoczesna i sprawnie działająca organizacja o uporządkowanej strukturze i zoptymalizowanych procesach operacyjnych. Konsolidacja segmentu pozwoli uzyskać synergie, które przyczynią się do wykorzystywania krajowych zasobów złóż węglowodorów w najbardziej racjonalny i ekonomiczny sposób.

- Obecnie wszystkie podmioty segmentu upstream Grupy Orlen prowadzą intensywne prace nad integracją zasobów, procesów, systemów i kompetencji w poszczególnych obszarach działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Finalnym etapem tych działań będzie prawne przejęcie przez integratora wszystkich krajowych aktywów upstream w ramach Grupy Orlen, co planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku - informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Grupy Orlen.

Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą na 4 kontynentach. Udokumentowane zasoby węglowodorów, którymi koncern dysponował na koniec roku 2023 wyniosły 1,268 mln boe. Prace realizowane są w oparciu o ok. 360 koncesji na 239 złożach.

W roku 2023 produkcja gazu zimnego ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy ORLEN wyniosła ok. 7,1 mld m sześc. co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Produkcja krajowa gazu ziemnego wyniosła w roku 2023 ok. 3,4 mld m sześc. gazu, co odpowiadało 20 proc. pokrycia krajowego zapotrzebowania

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.