Orlen będzie dostarczał gaz na Ukrainę
Orlen oraz Naftogaz zawarły memorandum dotyczące współpracy w obszarze LNG. Jego realizacja pozwoli Ukrainie zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w strategiczny surowiec energetyczny. Pierwszym efektem porozumienia jest transakcja sprzedaży gazu pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez Orlen.
biznes energetyka wiadomości07 marca 2025 | 15:10 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Orlen
Polska spółka energetyczna oraz Naftogaz of Ukraina uzgodniły warunki współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego do Ukrainy. Porozumienie ma charakter ramowy a jego celem jest zacieśnienie współpracy umożliwiającej wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do tego kraju. W podpisaniu dokumentu wzięli udział Robert Soszyński, wiceprezes zarządu Orlenu ds. Operacyjnych, oraz Roman Chumak, prezes zarządu NJSC Naftogaz of Ukraine.
– List intencyjny pomiędzy Olren i Naftogaz stanowi podstawę do długofalowej i korzystnej dla obu stron współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju. To właśnie dzięki dywersyfikacji Orlen zapewnia stabilne oraz konkurencyjne dostawy gazu dla polskich odbiorców i może być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych – powiedział Robert Soszyński, wiceprezes zarządu ds. Operacyjnych Orlen.
– Ukraina ma solidny system transportu gazu i największe w Europie podziemne magazyny, oferujące wyjątkowe możliwości rozwoju rynku LNG – powiedział Roman Chumak, prezes zarządu Naftogaz Ukraina – Partnerstwo z ORLENEM wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikuje dostawy i przyspiesza integrację Ukrainy z europejskim rynkiem gazu.
W ramach memorandum, Orlen i Naftogaz podpisały również umowę kupna-sprzedaży ok. 100 mln m sześc. gazu. Surowiec będzie pochodził z ładunku LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Następnie gaz zostanie przesłany rurociągiem GIPL łączącym Litwę i Polskę i dalej przez terytorium Polski do interkonektora na granicy ukraińskiej w Drozdowiczach, gdzie zostanie odebrany przez Naftogaz.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA