Nowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Już wkrótce w Łebie, Narodowe Muzeum Morskie otworzy swoje wyjątkowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego, będące nową filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka powstaje z myślą o zachowaniu i popularyzacji polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem. Nowoczesna siedziba muzeum oraz innowacyjna ekspozycja mają przyciągnąć zarówno turystów, jak i pasjonatów historii oraz kultury morskiej.
edukacja historia lifestyle morski wiadomości13 stycznia 2025 | 12:00 | Źródło: Sztuka Architektury / Gazeta Morska | Drukuj
fot. facebook.com/plus3 architekci
Historia i rybołówstwo w sercu Bałtyku
Muzeum powstaje w malowniczej okolicy, niedaleko ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, co podkreśla jego związek z tematyką morską. Ekspozycja będzie przedstawiać historię bałtyckiej żeglugi oraz rybołówstwa, które od wieków odgrywało kluczową rolę w życiu mieszkańców Łeby.
Centralnym punktem wystawy będzie autentyczny 25-metrowy kuter rybacki, który zwiedzający będą mogli zobaczyć od środka. W przestrzeni ekspozycyjnej znajdą się również słowiańskie łodzie z czasów wikingów, wraki statków oraz obiekty wydobyte w trakcie badań archeologicznych. Ekspozycja na ponad 6 tys. m² będzie obejmować także zagadnienia związane z florą i fauną Morza Bałtyckiego, portami rybackimi, kulturą rybacką oraz ratownictwem morskim.
Architektura inspirowana naturą
Siedziba muzeum, zaprojektowana przez biuro Plus3Architekci, wyróżnia się nowoczesną, organiczną formą inspirowaną morskimi falami, wydmami i drewnem wyrzuconym przez morze. Drewniana fasada z modrzewia syberyjskiego idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz. Budynek został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju – wyposażono go m.in. w pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną, co minimalizuje zużycie energii.
Centrum edukacji i kultury
Muzeum ma pełnić nie tylko funkcję ekspozycyjną, ale również edukacyjną i naukową. Dla odwiedzających planowane są warsztaty, prelekcje i wydarzenia promujące kulturę i historię związaną z Bałtykiem.
Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest na 2025 rok, co czyni je jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych na Pomorzu w ostatnich latach.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nowy budynek wielofunkcyjny AMW w Gdyni. Inwestycja na miarę nowoczesnych sił zbrojnych
Dar Młodzieży - ambasador polskiej edukacji morskiej znów wyrusza na podbój mórz
Przyszłość Bałtyku pod lupą - wydarzenie w Akwarium Gdyńskim już 15 marca
Naukowcy biorą pod lupę Klif Orłowski. Nowa faza badań geologicznych
Wiosna w Bałtyku. Edukacja i ekologia w Akwarium Gdyńskim
Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na dzień otwarty. "Poznaj przyszłość na morzu
Generał Zaruski wyrusza na Spitsbergen! Arktyczna przygoda polskiego żaglowca
Autonomiczny pojazd nawodny Zimorodek. Innowacja studentów Politechniki Gdańskiej
„Bałtyk. Morze zielonej energii” z nowymi eksponatami. Jedyna taka wystawa w Polsce do obejrzenia w Gdańsku
Honorowe krwiodawstwo w Akademii Marynarki Wojennej. Podziel się życiem!
REKLAMA