Korytarz życia na plaży z poparciem MSWiA. „Inicjatywa OSP Jantar wpisuje się w cele rządowego programu”
Coraz cieplejsze weekendy i nadchodzący sezon wakacyjny oznaczają dla służb ratowniczych nad Bałtykiem nie tylko więcej pracy, ale i znane od lat problemy logistyczne. Jednym z nich jest zablokowany dostęp do linii brzegowej – przez tłumy turystów, parawany, leżaki i infrastrukturę rekreacyjną. W odpowiedzi na ten problem OSP Jantar już w ubiegłym sezonie zainicjowała akcję „Korytarz życia na plaży”. Pomysł doczekał się w tym roku rozbudowy – i oficjalnego poparcia ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
bezpieczeństwo inne lifestyle morski pomorze ratownictwo morskie turystyka morska i rekreacja wiadomości zalew wiślany09 czerwca 2025 | 09:29 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. OSP Jantar
- MSWiA popiera każde działanie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz podnoszenie wiedzy i świadomości osób wypoczywających nad wodą. Ministerstwu znany jest pomysł tworzenia korytarzy życia na plażach – mówi "Gazecie Morskiej" Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA.
Inicjatywa oddolna, ale w ramach prawa
Jak podkreśla resort, już obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają wprowadzenie rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo na plażach. Kluczową rolę pełnią tu samorządy.
- Zarządzający mają już dziś możliwość ustalania zasad korzystania z plaż, w tym również ich organizację z uwzględnieniem pozostawienia miejsca na dojazd służb ratunkowych – przypomina MSWiA.
W myśl ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, za zapewnienie warunków do ratowania życia na plażach odpowiadają: dyrektorzy parków (jeśli plaża leży na ich terenie), osoby prowadzące działalność sportowo-rekreacyjną lub – najczęściej – wójtowie i burmistrzowie.
Systemowa luka: brak wsparcia infrastrukturalnego
Choć pomysł OSP Jantar zyskał uznanie, resort wskazuje na ważne ograniczenie:
- Ustawa nie przewiduje możliwości dofinansowywania samorządów oraz jednostek OSP i podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego na działania związane z tworzeniem infrastruktury umożliwiającej szybkie dotarcie służb ratunkowych do linii brzegowej - mówi "Gazecie Morskiej" Jacek Dobrzyński.
To oznacza, że środki na oznakowanie, przygotowanie tras czy edukację muszą pochodzić ze źródeł lokalnych lub innych programów rządowych. I tu właśnie pojawia się szansa.
„Razem bezpieczniej” – szansa na rozwój projektu
Ministerstwo wskazuje, że projekt „Korytarz życia na plaży” wpisuje się w założenia nowej edycji rządowego programu „Razem bezpieczniej”, realizowanego w latach 2025–2028.
- Projekt OSP Jantar "Korytarz życia na plaży" wpisuje się w realizowany w MSWiA rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej (...), a zwłaszcza w cel szczegółowy nr 1 tj. "wzrost wiedzy oraz umiejętności w zakresie identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa i sposobów ograniczania i zapobiegania im w różnych sferach życia społecznego" – mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Obszary, w które bezpośrednio trafia projekt OSP, to:
- promowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą,
- kształtowanie pożądanych postaw obywatelskich,
- nauka reakcji w sytuacjach zagrożenia, w tym pierwszej pomocy.
- 19 maja 2025 r. otwarty został nabór projektów w ramach programu, w związku z czym można wziąć w nim udział. Wszelkie szczegóły można uzyskać u wojewódzkiego koordynatora programu – informuje Jacek Dobrzyński.
Lokalne działania – czas na ruch gmin
W sezonie letnim OSP Jantar wielokrotnie interweniuje w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Problemem nie są kompetencje, ani sprzęt (jednostka dysponuje łodzią ratowniczą), ale – jak podkreślają strażacy – dostępność fizyczna do wody. W zeszłym roku OSP rozpoczęła własną kampanię edukacyjną z wykorzystaniem graficznych znaków „korytarza życia na plaży” (autorstwa druhny Mai Kozłowskiej). W tym sezonie – dzięki wsparciu sołtys Jantara, Lidii Rosolak – liczba tablic wzrosła do sześciu.
Jaki będzie następny ruch polskich samorządów zlokalizowanych wzdłuż polskiego wybrzeża?
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Tarcza Bałtyku nabiera kształtu. Polska liderem regionalnego bezpieczeństwa
Zakłócenia sygnału GNSS nad południowym Bałtykiem. Realne zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji morskich?
Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali mężczyznę
Pożar i eksplozje na MV Wan Hai 503. Akcja ratunkowa u wybrzeży Indii
Bayraktar TB3: 100 udanych misji pokładowych na TCG Anadolu
NATO trenuje na Bałtyku. Ćwiczenia ogniowe z udziałem SNMCMG1
Saab i Maxar łączą siły. Nowy krok w kierunku bezpieczeństwa w przestrzeni wielodomenowej
Port Gdańsk inwestuje w bezpieczeństwo: nowoczesny sprzęt ratowniczy dla MSPiR SAR
Powrót Komisariatu Wodnego w Szczecinie. Bezpieczeństwo na wodach priorytetem przed sezonem turystycznym
Korytarz życia na plaży. OSP Jantar apeluje do turystów przed sezonem wakacyjnym
REKLAMA